Prihranki z doslednim ločevanjem
V Občini Gorenja vas - Poljane so pred dvema letoma uspeli motivirati občane k uspešnemu ločevanju odpadkov. Število ločenih odpadkov se je podvojilo.
Gorenja vas – Leta 2008 so v občini Gorenja vas – Poljane najprej poskusno uvedli ločeno zbiranje odpadkov prek t. i. rumenih vreč. Zamisel se je pri prebivalcih dobro prijela, zato so kasneje prešli na zabojnike za zbiranje embalaže, skupno pa danes, dve leti po začetku, beležijo povišanje zbrane embalaže v primerjavi s preostankom odpadkov z 22 na 45 odstotkov! »Sredi leta 2008 smo najprej testirali ločeno zbiranje embalaže iz kovin, sestavljenih materialov (embalaže) in plastike v naseljih Hotovlja in Hotavlje, hkrati pa izobraževali in ozaveščali vse občane. Pozitivni rezultati so potrdili upravičenost ločenega zbiranja embalaže, zato smo ga novembra tega leta uvedli po vsej občini. Seveda pa gre pri tem le za enega od ukrepov ravnanja z odpadki,« enega najučinkovitejših primerov dobre prakse ravnanja z odpadki na Gorenjskem pojasnjuje Kristina Knific iz gorenjevaško-poljanske občinske uprave.
Meni, da se je sistem do sedaj izkazal za pozitivnega, vse, kar se je pokazalo za pomanjkljivost, pa na občini sproti odpravljajo. Sistem ločevanja v rumeni vreči so tako prilagodili in v njih (ali zabojnikih) zbirajo le embalažo iz plastike, kovin in sestavljenih materialov, ne pa iz stekla in papirja. »Predvsem pa smo na začetku, kljub nasprotovanju številnih, verjeli v uspeh in ozaveščali naše občane,« pravi Knifičeva, med negativnimi izkušnjami pa izpostavi problem samih vreč, ki so marsikoga motile zaradi videza in včasih tudi neprimerne trdnosti. Tudi zato so jih kmalu večinoma nadomestili z zabojniki.
»Še največje težave pa imamo pri oddaji embalaže, saj pristojno podjetje od občine zahteva ločeno zbrano embalažo po frakcijah. Ugotavljamo, da pristojna državna odredba ne podpira skupnega zbiranja embalaže, zato smo okoljskemu ministrstvu že predlagali spremembo. Sedanja odredba ni smiselna ne z vidika stroškov ne učinkov,« pojasnjuje Kristina Knific. V občini Gorenja vas – Poljane se kaže, da je bilo smiselno uvesti ločeno zbiranje embalaže v posebni vreči ali zabojniku že pri povzročiteljih (gospodinjstvih), saj se tako iz ostanka odpadkov loči več embalaže. »Tak sistem je priročen, občani ga sprejemajo pozitivno, embalaža pa je bolj čista, kot če bi jo izločili šele v sortirnici,« trdi Knifičeva.
Dosledno ločevanje embalaže (in tudi drugi ukrepi) pa so pripomogli, da v občini že dlje časa niso podražili cene komunalnih odpadkov. Po drugi strani so stroški na položnicah občanov nekoliko višji zaradi spremenjene frekvence odvoza odpadkov. Prej so imela nekatera gospodinjstva prevoz urejen enkrat na mesec, drugi dvakrat na mesec, tretji na teden. Tudi zato je bilo v zabojnikih veliko embalaže, ki jo, kot zapisano, sedaj zbirajo v posebnih zabojnikih. V dobrem letu se je v občini skupna količina zbranih odpadkov na prebivalca zmanjšala iz 150 na 137 kilogramov, količina ostanka komunalnih odpadkov se je zmanjšala (na letni ravni) za 224 ton.
Te že nekaj časa namesto v Drago vozijo v Logatec. »Prevoz je zaradi te spremembe nekoliko dražji. Stroški zbiranja embalaže in prevoza so se lani povečali za desetino, stroški odlaganja odpadkov pa so bili lani višji za 18 odstotkov kot leto prej. Razlog so predvsem dela pri zapiranju deponije Draga in višje cene odlaganja,« pojasnjuje Kristina Knific. V občini kljub temu niso povišali cen storitev ravnanja z odpadki.