Prenovljen muzej v Železnikih
V Železnikih so zaključili dvanajstletno obnovo Plavčeve hiše, v kateri je urejen muzej.
Železniki – Ob mednarodnem dnevu muzejev (18. maj) so v Železnikih uradno predali namenu prenovljeno Plavčevo hišo, v kateri so pred 41 leti uredili muzej. »Vsi, ki znamo ceniti bogastvo zgodovine, se zavedamo svojih korenin in želimo ohraniti spomin na našo preteklost, smo ob odprtju prenovljene stavbe muzeja lahko zelo ponosni,« je na torkovi slovesnosti ob zaključku dvanajstletne obnove muzeja poudaril župan Mihael Prevc in dodal, da bo v prenovljenem objektu Muzejsko društvo Železniki še naprej lahko kakovostno opravljalo svoje poslanstvo.
Generalna direktorica direktorata za kulturno dediščino na Ministrstvu za kulturo Damjana Pečnik je poudarila pomen ohranjanja kulturne dediščine za prihodnje rodove: »Plavčeva hiša je dokaz, da je kulturna dediščina vrednota in kot taka ključna oblikovalka našega prostora in časa.« Dodala je še, da je prenova pomembna tudi zato, ker je ljudem dala zgled, da je stare hiše možno obnoviti ter jim dati novo vsebino in funkcijo.
Razmišljanja o prenovi Plavčeve hiše segajo v začetek devetdesetih let prejšnjega stoletja, dela pa so se začela leta 1998. »Najprej je bila urejena kotlovnica, prenovili smo pritličje ter prvo in drugo nadstropje. Stavba je bila v celoti injektirana in statično sanirana. Nadležna vlaga je bila z uvedbo centralnega ogrevanja in sanacijskim ometom uspešno odpravljena. Stavba je dobila tudi novo kritino, na koncu pa še fasado,« je strnil župan Prevc in spomnil, da se je investicija dodatno zavlekla zaradi katastrofalne poplave, ki je prizadela tudi muzej. Obnova je stala 530 tisoč evrov, od tega je občini na ministrstvu za kulturo uspelo pridobiti dobrih sto tisoč evrov. Po besedah kustosa muzeja Jureta Rejca jih v prihodnje čaka še nekaj dela: v mansardi bi radi zagotovili dodatne depojske prostore ter prostore za turistično in muzejsko društvo, načrtujejo pa tudi tlakovanje dvorišča.
Muzej Železniki (upravlja ga Javni zavod Ratitovec) prikazuje bogato železarsko tradicijo, sodarstvo, žagarstvo, oglarstvo, čipkarstvo, NOB v Selški dolini in znane rojake, letno pa ga obišče od sedem do osem tisoč obiskovalcev.