Potok Belca sredi vasi Predoslje

Potok Belca ponikne, zato smrdi

Krajane Predoselj zanima, kdaj bodo odgovorni izpolnili obljubo in rešili problem presihajočega potoka Belca, ki teče skozi vas.

Predoslje – Problem ponikanja potoka Belca je bil že večkrat izpostavljen, vendar dokončne rešitve (še) ni. »Kot smo napovedali v lanskem letu, smo pripravili naravno sanacijo potoka in jo pred kratkim tudi izvedli. Strugo potoka smo s pomočjo ilovice in naravnih materialov utrdili in upamo, da smo ponikanje vode za zdaj zaustavili ali vsaj močno zajezili. Nastal pa je problem, ker je vodostaj potokov Belca in Suha v zadnjem času veliko nižji in je dotok vode močno pod nekdanjim nivojem. Potoka napajata jezera v Javnem gospodarskem zavodu Brdo – protokolarne storitev RS in bi moral biti dotok obeh enak odtoku iz kompleksa Brdo. Pri zadnjem ogledu smo ugotovili, da se je tudi na območju Brda pojavilo nekaj ponorov, v katerih se izgublja voda; težavo bodo odpravili v najkrajšem možnem času. V potok Belca se pred vasjo Suha izlije tudi nekaj vode iz reke Kokre, cevovod je star približno štirideset let, na katerem je bilo v zadnjem času tudi nekaj okvar, ki naj bi jih ravno tako odpravili. Z gotovostjo lahko trdim, da bo vodostaj Belce v kratkem večji in bo potok spet ponos vasi. Zakaj se pojavlja smrad ob presihu vode, pa se moramo vprašati sami in pogledati, kam so speljane odtočne cevi naših greznic,« je povedal Danilo Šenk, predsednik Krajevne skupnosti Predoslje.

Potok Belca je nastal v 15. stoletju, ko so umetno zgradili kanal skozi sedanji kompleks Brda in vanj speljali potok Belca in hudourniški potok Suha. Potok Belca so izkoriščali za pogon mlinov in žag. Zaradi strukture tal se je vse pogosteje pričelo dogajati, da je potok poniknil v tla. »Ko so bili ob potoku še delujoči mlini, pojav ni bil tako izrazit, saj so mlinarji sami mašili ponore. Zdaj deluje še en mlin. V zadnjih treh letih smo na strugi potoka izvedli že kar nekaj uspešnih del: od varovalne škarpe do sanacije struge v spodnjem toku ter poglobitve struge. Krajani in člani Prostovoljnih gasilskih društev Suha in Predoslje so strugo očistili tudi v okviru vseslovenske čistilne akcije,« je še poudaril Šenk. Kranjski podžupan Bojan Homan je seznanjen s problemom in, kot je dejal, bodo šli na občini rešitvi problema nasproti, v krajevni skupnosti pa naj poiščejo strokovnjaka za dokončno sanacijo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / petek, 21. januar 2011 / 07:00

Prvih Slavkovih petdeset

Slavko Kržišnik je v soboto na Orehku v gostilni Rekar praznoval petdeset let. Na fotografiji je s soprogo Mojco. Med številnimi darili, ki jih je slavljenec prejel, je bi...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 17. maj 2010 / 07:00

Nova miss Universe je Sandra Marinovič

Minuli petek smo lahko spremljali eno najodmevnejših lepotnih tekmovanj pri nas. Okronana je bila deseta miss Universe, seveda za leto 2010, njeno ime pa je Sandra Marinovič. Dekle ima za...

Prosti čas / ponedeljek, 17. maj 2010 / 07:00

Humanitarni nogometni šov

Minuli teden so na TV Slovenija predvajali prvi oddaji humanitarnega resničnostnega šova Kdo gre v Afriko.

Prosti čas / ponedeljek, 17. maj 2010 / 07:00

Vrt in Ano ur`co al` pej dvej

Na desetem Večeru slovenskih viž v narečju, ki bo 11. junija ob 19.30 v Škofji Loki, bosta nastopila tudi ansambel Vrt in skupina Ano ur`co al` pej dvej.

Prosti čas / ponedeljek, 17. maj 2010 / 07:00

Ko sanje postanejo resničnost

Ocvrte sardelice, marinirana tuna, škampi v kadifu, polenta z beluši, tapioka z grahom, polži in gobicami ter za priokus sladkega še kokosova krema s hruškami, sladoledom in južnim sadjem.

Gospodarstvo / ponedeljek, 17. maj 2010 / 07:00

Občutno višji povprečni zneski subvencij

Občutno višji povprečni zneski subvencij na hektar vplivajo na višje davčne obveznosti kmetov. V kmetijsko gozdarski zbornici svetujejo kmetom, da se na sporne odločbe pritožijo.