Ko sanje postanejo resničnost
Ocvrte sardelice, marinirana tuna, škampi v kadifu, polenta z beluši, tapioka z grahom, polži in gobicami ter za priokus sladkega še kokosova krema s hruškami, sladoledom in južnim sadjem.
Porcije so bile majhne, a zanimivo postrežene. Vmes pa smo prisluhnili opisu 'sanj, ki so postale resničnost', kot se je na vabilu za tiskovno konferenco izrazil znani kuharski šef ljubljanske Restavracije JB Janez Bratovž, sicer Gorenjec, ki postaja v svetu vse bolj prepoznaven. Letos je bila namreč njegova restavracija izbrana med sto najboljših restavracij na svetu. Pristala je na 89. mestu, kar je velik uspeh tudi za Slovenijo samo, saj se je kaj takega zgodilo prvič in upamo, da ne zadnjič.
Ideja za lestvico, ki so jo poimenovali The S. Pellegrino World's 50 best restaurants (petdesetih najboljših restavracij S. Pellegrina) se je oblikovala pred osmimi leti pri eni znanih svetovnih kulinaričnih revij, konec aprila pa so v Londonu slavnostno razglasili letošnjo lestvico. Janez je še vedno pod vtisom dogodka, kajti biti povabljen na takšen dogodek ne pomeni le, da si med sto najboljšimi, ampak pomeni tudi srečanje s svojimi kolegi, uvrstitev med elito, navezovanje novih stikov, utrjevanje starih, nova sodelovanja, izmenjavo izkušenj, s čimer pa je povezana tudi osebna in kreativna rast, veliko odprtih vrat, hkrati pa pomeni tudi odgovornost in dodatno motivacijo, da postane le še boljši.
Na lestvici najboljših najdemo od naših sosedov še nekaj Italijanov, enega Avstrijca in celo Hrvata, znani opatijski Plavi Podrum. Najvišja mesta pa so si razdelile angleška restavracija The Fat Duck, ki je tretja, drugi je španski El Bull in najbolje se je odrezala danska Noma.
Smo se pa odzvali tudi na Špargljevo povabilo in se oglasili v ljubljanski Borboni. Sezona špargljevih jedi je namreč dovolj dober razlog, da se ljudje zberejo in nazdravijo s sommeliersko izbranimi vini, ŠPargelj vini, ter okusijo kakšno špargljevo dobroto, ki so jo pripravili člani Slovenske nacionalne kuharske reprezentance in Borbonini kuharski eksperti. Od vin so tako špargljev jedilnik dopolnili zeleni silvanec, malvazija, souvignon, rumeni muškat in posebno špargljevo vino; postrežena hrana je bila očem zanimiva, osebno pa me je navdušil okus sladice s šparglji in krem karamelo. Organizatorji dogodka so priložnost izkoristili še za predstavitev 3. mednarodnega salona vina in delikatesnih izdelkov VinDel 2010, ki bo letos 20. oktobra, prav na svetovni dan kuharjev v mariborskem Habakuku.
V sredo pa so se še enemu kuharju uresničile sanje. V Kopru je namreč potekalo finalno tekmovanje za Tuševo kuharsko zvezdo, kjer se je pomerilo šest mladih kuharskih ustvarjalcev. Med šestimi finalisti smo imeli tudi Gorenjci svoj bodoči kuharski up, Simono Maček iz Radovljice, vendar je šla tokrat zmaga v roke Celjanu Marku Magajni.