Janez Benčina, predsednik organizacijskega odbora svetovnega prvenstva v veslanju (Foto: Gorazd Kavčič)

Tekma s časom tudi za organizatorje

Čez dva tedna se na Bledu po 21 letih znova obeta veliko veslaško tekmovanje, tekma svetovnega pokala. Tej bo prihodnje leto, konec avgusta in v začetku septembra, sledilo svetovno prvenstvo. O tem, kako je sprejel izziv predsednika organizacijskega odbora obeh tekmovanj in kaj vse je potrebno za priprave na tako velike prireditve, sva se pogovarja z Janezom Benčino.

Na vsak način pa si na tekmi vsi močno želimo kakšne medalje, saj je dejstvo, da se uspešnost tekmovanja ocenjuje tudi po odličjih za domače športnike.

Ste športni zanesenjak, tudi nekdanji nogometaš, predvsem pa menedžer. Vendar je naloga predsednika organizacijskega odbora dveh tako velikih tekmovanj zagotovo zahtevno delo?

»Priprava takšne športne prireditve, kot je svetovno prvenstvo, je zelo kompleksen organizacijski zalogaj. Treba je upoštevati ogromno tako tehnoloških kot človeških faktorjev. Zato ni čudno, da so mesta predsednikov organizacijskih odborov na preteklih velikih veslaških prireditvah imeli ljudje, ki so imeli finančno moč in hkrati organizacijske sposobnosti. Tako je bil leta 1979 predsednik organizacijskega odbora takratni predsednik izvršnega sveta Janez Zemljarič, leta 1989 pa je bil predsednik Vlado Klemenčič, ki je bil zvezni minister za finance. Nato na Bledu dvajset let ni bilo velike veslaške prireditve in ko so jo leta 2007 znova dobili, so kakšni dve leti porabili za razmislek, kako jo pripraviti. V teh dveh letih se ni kaj veliko zgodilo in ko so se lani spomladi predstavniki Mednarodne veslaške zveze najavili, da bodo prišli pogledat, kaj se na Bledu za izvedbo prvenstva dogaja, je bil prvi korak izbor članov organizacijskega odbora in predsednika. Nekaj imen kandidatov za predsednika so očitno imeli in tako so prišli tudi k meni in po temeljitem razmisleku sem pristal. Prvi razlog je ta, da osebno čutim dolžnost, da pomagam izpeljati projekte, ki so nacionalnega pomena. Svetovno veslaško prvenstvo to zagotovo je, saj je priložnost za promocijo Bleda, Gorenjske in Slovenije, hkrati pa se lahko pokažemo kot dobri in sposobni organizatorji. Zame je to tudi nov izziv, kajti menedžeriranje takega projekta je nekaj povsem drugega kot vodenje podjetja. Seveda sem imel kar nekaj podobnih izkušenj iz vodenja razvojnega sveta Gorenjske.«

Pomembna naloga predsednika je povezati vse, ki pri projektu sodelujejo. Je bilo težko?

»Ob prevzemu funkcije sem postavil nekaj pogojev, eden od njih je bil, da imamo člani odbora, ki smo se zbrali z različnih področij, ob sebi tudi profesionalno ekipo, oziroma vsaj enega človeka, saj vsi delamo v odboru v svojem prostem času. Tako je bila podpisana pogodba med Veslaško zvezo Slovenije, Veslaškim klubom Bled in Občino Bled s podjetjem SI sport, kjer z nami sodeluje Tim Farčnik. Zanj lahko rečem, da ima res odlične organizacijske sposobnosti in brez njega si naše delo težko zamišljam. Kot zanimivost pa lahko povem, da smo že na prvi skupni seji organizacijskega odbora, ki ga sestavlja 27 članov, imeli na razpolago 90 minut, da vsak predstavi področje svojega dela. Uspelo nam je v 85 minutah in moram reči, da mi kaj podobnega ni uspelo v vseh štiridesetih letih dela, čeprav sem v tem času imel ogromno sestankov. Tako je bil že prvi sestanek julija lani zame nekakšen pozitivni šok in od takrat naprej so se stvari začele odvijati z veliko naglico.«

Že pri kandidaturi za prvenstvo so se na Bledu zavedali, da so veslaški objekti dotrajani in da bodo investicije v prenovo največji zalogaj. Organizacijski odbor na vse to nima vpliva, izvedba tako svetovnega pokala kot prvenstva pa je seveda odvisna tudi od primernih objektov?

»Investicija v objekte je okoli 3,5 milijona evrov in davek, kar je še dodatnih 700 tisoč evrov. Finančni načrt za izvedbo obeh tekmovanj pa je bil ocenjen na okoli 2,4 milijona evrov. Ker pa so sedaj precej drugačni časi, kot so bili takrat, ko smo za tekmovanji kandidirali, je za nas velik izziv, kako tekmovanji izpeljati s precej manj denarja. Denar za investicijo je občina dobila iz evropskih sredstev z dvema ciljema. Eden je, da bodo lahko veslači nemoteno tekmovali in bo Bled morda sčasoma postal olimpijski veslaški center, po drugi strani pa tudi, da bo vse, kar se bo zgradilo, koristilo uporabi občanom in obiskovalcem Bleda. Dejstvo pa je, da je investicija tudi nekako porušila lastniško razmerje v Mali Zaki, kjer so lastniki trije: Veslaška zveza Slovenije, Veslaški klub Bled in Občina Bled. Ko se je pristopilo k izgradnji, od urejanja telovadnice, hangerja, strehe, okolice …, je bilo treba uskladiti vse interese, časa za izvedbo pa je bilo relativno malo. Občina je javna inštitucija in mora delati skladno z javnimi razpisi in naš sistem žal ne omogoča hitrejših od standardnih poti pridobivanja različnih dovoljenj, od gradbenih naprej. Pri tem imamo ves čas veliko izzivov, med njimi tekmo s časom. To se je zlasti pokazalo pri gradnji glavne tribune, saj je sedaj že jasno, da glavna tribuna za tekmo svetovnega pokala še ne bo nared in se bo začela graditi šele kasneje. Postavili bomo začasne montažne. Večji izziv pa je sodniški stolp, saj se zavedamo, da tekme brez sodniškega stolpa ne more biti. To so nam na obisku konec aprila povedali tudi predstavniki FISA, zato smo naredili vse, da bo stolp do tekme dokončan in da bomo pridobili potrebna soglasja. Očitno se pri nas vse rešuje zadnji trenutek. Sem pa trdno prepričan, da nam bo uspelo.«

 

Skorajšnja tekma svetovnega pokala je nekakšna vmesna etapa do svetovnega prvenstva prihodnje leto konec avgusta?

»Kot organizatorji svetovnega prvenstva tekmo svetovnega pokala seveda gledamo predvsem v tehničnem smislu. To pomeni, da želimo preveriti vse procese prireditve, pregledati, kaj je dobro in kaj bo potrebno izboljšati. Temu bi lahko z eno besedo rekli generalka. Pri tem se zavedamo, da je bilo dosedanje delo morda celo bolj zahtevno, saj smo se predvsem ukvarjali z infrastrukturo, pri svetovnem prvenstvu pa bo veliko več časa za dobro organizirano prireditev.«

Organizacija svetovnega pokala bo izjemno zahtevna tudi zato, ker imate že ogromno prijavljenih tekmovalcev?

»Velika motivacija za tekmovalce je dejstvo, da bo prihodnje leto pri nas svetovno prvenstvo, ki bo hkrati tudi kvalifikacijska tekma za olimpijske igre. Zato vsi želijo spoznati jezero, želijo spoznati pogoje na tekmi in edini način je, da pridejo k nam. Tako je za tekmo čez štirinajst dni prijavljenih že več kot 1200 tekmovalcev in njihovih spremljevalcev iz petinštirideset držav. Poleg tega bomo prvi dan pripravili tudi tekmovanje invalidov, kar bo za nas organizatorje še dodatni izziv, saj bo njihova proga pol krajša in to spet predstavlja nove zahteve.«

Bled sicer ima dovolj namestitvenih zmogljivosti za tekmovalce in spremljevalce, kako pa boste v času tekme poskrbeli za domačine in navijače?

»Prav gotovo si želimo, da bodo domačini ob izvedbi prireditve čim manj moteni. Po drugi strani pa bomo veseli, če se bodo aktivno udeležili vsaj kot gledalci. Seveda bo potrebno spremeniti prometni režim, kar pomeni, da bomo ob vstopu na Bled, ob cesti proti Zasipu, uredili veliko parkirišče, od tam pa bodo obiskovalci lahko šli peš ali z avtobusi, ki bodo vozili do jezera ali okoli jezera. V želji, da bi bilo obiskovalcev čim več, za tekmo ne bo vstopnine, edini strošek bo 5 evrov parkirnine za ves dan, v ceno pa bo vključen tudi avtobusni prevoz. Domači bodo dobili posebne dovolilnice za nemoteno vožnjo, vendar bo tudi zanje veljal krožni promet okoli jezera.«

Kljub temu da je vaša skrb organizacija tako svetovnega pokala kot prvenstva, pa se uspeh prireditve meri tudi z uspehi domačih športnikov. Kaj pričakujete in kako ocenjujete željo Iztoka Čopa, da bi bil v čolnu skupaj z Olafom Tuftejem?

»Slovenski veslaški šport je fenomen, saj imamo, kljub majhnemu številu, ogromno odličnih veslačev in odličij z največjih tekmovanj. Gotovo je glavni tvorec teh rezultatov selektor Miloš Janša in nihče od nas se ne spušča na njegovo področje, na sestavo reprezentance. Očitno pa je v zadnjem obdobju prišlo do novih izzivov, kako sestaviti posadke, saj so nekateri tekmovalci poškodovani, primerna varianta pa se išče tudi za Iztoka Čopa. Vsi Slovenci si želimo, da bi zastopal naše nacionalne barve, kot je slišati, pa ima Iztok željo, da eno tekmo svetovnega pokala odvesla s svojim dolgoletnim prijateljem in poročno pričo, Norvežanom Olafom Tuftejem. Trdno sem prepričan, da bosta Miloš Janša in Iztok Čop našla optimalno rešitev. Na vsak način pa si na tekmi vsi močno želimo kakšne medalje, saj je dejstvo, da se uspešnost tekmovanja ocenjuje tudi po odličjih za domače športnike.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 9. junij 2019 / 16:59

Upokojenci se radi družijo

Tradicionalnega srečanja gorenjskih upokojencev se je udeležilo skoraj dva tisoč obiskovalcev z vse Gorenjske. Nekaj smo jih vprašali, zakaj radi pridejo in kaj si imajo za povedati.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sobota, 30. januar 2010 / 07:00

Lani je bilo v Sloveniji manj turistov

Ljubljana - V torek so na Slovenski turistični organizaciji (STO) objavili podatke o obisku turistov v naši državi v preteklem kriznem letu, pri čemer, sklicujoč se na podatke St...

Šport / sobota, 30. januar 2010 / 07:00

V Žireh skače Nykänen

Finski smučarski skakalec Matti Nykänen je še vedno zvezda. Te dni v Žireh tekmuje na svetovnih zimskih masters igrah.

Kultura / sobota, 30. januar 2010 / 07:00

Borštnikova drama Sosedje

Dramska skupina Kulturno-umetniškega društva Pod lipo Adergas bo danes, v soboto, ob 19.30 v domači dvorani v Adergasu premierno uprizorila dramo v petih dejanjih in dveh slikah Sosedje.

Zanimivosti / sobota, 30. januar 2010 / 07:00

Anketa: Očistimo Slovenijo v enem dnevu

Očistimo Slovenijo v enem dnevu je največja načrtovana čistilna akcija v zgodovini Slovenije. Čeprav so k sodelovanju vabljeni vsi Slovenci, marsikdo dvomi o uspešnosti akcije.

Prosti čas / sobota, 30. januar 2010 / 07:00

Dobrodelni koncert Slovenskega okteta na Breznici

Župnijska Karitas Breznica vabi na dobrodelni koncert Slovenskega okteta, ki bo v nedeljo ob 18. uri v župnijski cerkvi na Breznici (občina Žirovnica). Vstopnice so v predprodaji...