Bambijeva kolesarska dirka za rekreativce postaja vodilna na Gorenjskem. (Foto: A. Sajovec)

Tekma za zgled

V zadnji številki Športnega glasa, ki je Glasova mesečna priloga s športno rekreativno vsebino, je Miran Kavaš, trener savskih kolesarjev, v kolumni pisal o upadu kolesarskih dirk v Sloveniji.

Ni bilo mogoče drugače kot prikimati njegovi ugotovitvi. Slovenija z Gorenjsko na čelu je v strahotnem minusu, kar se tiče kolesarskih tekmovanj. Včasih ni bilo tako. Žal se ne smemo vedno izgovarjati na nekdanje boljše čase, ker to enostavno povedano ne bo nič spremenilo. Razloge je Miran dobro opisal. Dodati je okusno samo še to, da danes ni več volontersko razpoloženih ljudi in da danes težko najdeš pridne, delovne in športu in rekreaciji pripadne posameznike. Tarnanje in udrihanje čez vse ni vredno in si ne zasluži črk na papirju, kaj šele v Gorenjskem glasu, ki gre v dobronamerno smer skupaj s tistimi, ki jim ni mar, kaj se godi z rekreacije in športa željnimi ljudmi.

In vendar so svetle izjeme. O športnem društvu Bam.bi smo pisali nekaj številk nazaj. Pisali smo tako na splošno. V nedeljo so pripravili kolesarske dirke za rekreativce. Nič takega, bi se lahko mislilo, ampak ko zvemo, da so oni skoraj edino društvo na Gorenjskem, ki tako dirko sploh organizirajo, postanem - postanemo lahko zgroženi. Še kdo na Gorenjskem organizira kolesarsko dirko za rekreativce v cestni vožnji? Res se ne morem spomniti. Izjema so tisti, ki podpirajo gorsko kolesarstvo. Tisti so pridni, delovni in navdušeni nad tem, kar počnejo. Rekreativni »cestarji« morajo uživati v maratonih. Teh je kar nekaj na Gorenjskem, a maratoni so pač maratoni. Tudi tisti tekmovalni še vedno niso dirka. In zakaj naj bi rekreativec dirkal? Zato, da ovrednoti svojo voljo do malce resnejšega treninga. Drugega razloga skoraj da ni. Ovrednotenje pa je mogoče pomembno za tiste, ki svoji rekreaciji namenijo več časa kot pa večina rekreativcev. Mogoče še ta, da so med nami tudi taki, ki jim je tekmovalna rekreacija precej bolj dostopna kot vrhunski šport, ki je namenjen redkim posameznikom.

In se spet vrnem k društvu Bam.bi. Zakaj njim uspe organizirati vsaj eno tako tekmo na leto? Zakaj se jim to splača? Zakaj v tem uživajo? Zakaj večina rekreativcev komaj čaka dirko, ki se začne in konča v Voklem? Da, v Voklem in ne na primer sredi Kranja! V tem mogoče pride do razlike med njimi in tistimi, ki bi radi nekaj naredili, pa ne morejo, ne zmorejo, ne znajo, ostanejo samo pri besedičenju. Je res lažje narediti tekmo v Voklem kot pa v središču Kranja ali Bleda? Prepričan sem, da ne, ker morajo najprej biti ljudje, ki se tega lotijo, usmerjeni v končni cilj, ki ga lahko dosežejo le z ljubeznijo do kolesarstva. In kot drugo, tega se morajo enostavno lotiti, besedičenje ne zadostuje. In potem se pokažeta pridnost in delavnost in ljudje, ki radi tekmujejo s kolesi, so zadovoljni.

Pohvala gre Bambijem, po mojem mnenju, popolnoma upravičeno. V teh časih organizirati nekaj, kar si malokdo upa ali malokdo zna, je težko. A včasih je bilo drugače, veste. Svoje dirke so imela Kokrica, Prebačevo, Kranj, Tenetiše, Tržič, Bohinjska Bistrica, Železniki, Bled, Radovljica, Kamnik, Komenda ... in se opravičujem tistim, ki sem jih pozabil našteti.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 1. julij 2013 / 12:36

Izsiljevalci hoteli denar

Kranjski policisti poizvedujejo za predrzneži, ki so izsiljevali mlade.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / ponedeljek, 3. december 2018 / 22:41

Obnovljeni prostori za dementne stanovalce

Stanovalka oddelka Mozaik Ana Tavčar je v družbi predsednice sveta zavoda in direktorice Centra slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka prerezala trak obnovljenega oddelka.

Naklo / ponedeljek, 3. december 2018 / 22:39

Preplet sv. Jakoba in Franca Pirca

Šestnajsti Pirčevi dnevi so gostili dva poznavalca svetega Jakoba in dva poznavalca Franca Pirca, ob tej priložnosti so tudi blagoslovili novo informacijsko tablo pred cerkvijo sv. Jakoba v Podbrezjah...

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. december 2018 / 22:35

Nagradili najboljše tuje vlagatelje

Javna agencija Spirit Slovenija je letos kar tri od štirih priznanj za najboljše tuje investitorje podelila gorenjskim podjetjem, z Gorenjsko pa je povezana tudi četrta nagrada.

GG Plus / ponedeljek, 3. december 2018 / 22:29

»Krepek sprehod« po divjinski Apalaški poti

Jakob J. Kenda je prvi Slovenec, ki je prehodil Apalaško pot. Divjinska pot skozi štirinajst ameriških zveznih držav prek Apalaškega hribovja je dolga 3500 kilometrov in ima kar 142 kilometrov vzponov...

GG Plus / ponedeljek, 3. december 2018 / 22:27

Kalanušar je potoval čez pol celine

Na odmevnem spominskem večeru v Stari Loki so predstavili Spominski zapisnik avstrijskega ujetnika v Rosiji, kot ga je v spomin na veliko svetovno vojsko od leta 1915 do 1918 zapisal Jože Žagar, Kalan...