Pisani svet kamnin in okamnin
Številni ljubitelji mineralov in fosilov so prišli v Tržič, kjer je bila že 38. mednarodna razstava. Ogledali so si še okolico, zlasti Dovžanovo sotesko in nekdanji rudnik v Podljubelju.
Tržič – Mednarodni dnevi mineralov, fosilov in okolja v Tržiču imajo najdaljšo tradicijo med tovrstnimi sejmi pri nas. Na 38. prireditvi se je zbralo v soboto in nedeljo 65 razstavljavcev iz dvanajstih držav. Kljub dežju so že prvi dan našteli okrog dva tisoč obiskovalcev, še več pa jih je prišlo v nedeljo. Kot je dejala predsednica Turističnega društva Tržič Marjana Zupan, je za MINFOS vse več zanimanja med domačini in tujci. Deležni so mnogih pohval za organizacijo, pri čemer sodelujeta tudi Društvo prijateljev mineralov in fosilov Slovenije ter Turistično promocijski in informacijski center Občine Tržič.
Dvorano tržiških olimpijcev je krasil pisani svet kamnin in okamnin. Letošnjo razstavo so posvetili geološki dediščini Šaleške doline; zanimive najdbe so predstavili Davorin Preisinger iz Kranja, Stanislav Bačar iz Ajdovščine, Zmago Žorž iz Radelj ob Dravi, Viljem Podgoršek s Ptuja in Jože Rihtar iz Velenja. Posebni gost je bil Muzej premogovništva Slovenije iz Velenja. Matija Križnar iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije je povedal, da je bilo največ zanimanja za meteorit Jesenice z Mežakle; prikazali so tudi prepariranje fosilov. Pravi mojster v tem je zbiralec Jože Batič iz Kranja, ki je skalo z več kot tristo fosilnimi polži obdeloval 350 ur. Med učenci geološkega krožka Bobovec iz OŠ Lipnica, ki ga vodi Peter Urbanija, sta prve tovrstne spretnosti preizkušala tudi Jaka in Vid Mežek. Mentor Edo Grmšek iz krožka Kamenkost v OŠ Komenda Moste je izdeloval z učenci kopije fosilov, Maja Ahačič iz Poljubelja je z otroki oblikovala obeske iz lojevca, Blažka in Mojca iz Biotehniškega centra Naklo sta predstavili višješolski študij naravoslovja, dijak Aljaž pa je prvič razstavil zbirko mineralov in fosilov. Na ogled je bilo še veliko zanimivega, od zdravilnih kamnov do okrasnih izdelkov. Slednje je ponujal tudi gospod Singh iz Indije, ki je pohvalil zanimanje za prstane in ogrlice. Igor in Januša Dražić iz Žirovnice sta zaupala, da imata sinova Luka in Matej doma zbirko fosilov. Nekaj so jih našli sami na več krajih, vsakič pa izberejo še kaj v Tržiču.
Nekatere obiskovalce so privabili organizirani ogledi Dovžanove soteske in Antonovega rova nekdanjega rudnika sv. Ana. Za razlago so poskrbeli turistični vodniki, gostje pa so se lahko prvič peljali raziskovat okolico tudi s kolesi.