Plesala je vsa Ljubljana
Ljubljana – V četrtek, 29. aprila, na svetovni dan plesa, je v središču Ljubljane potekala akcija Prešerna Ana – Go out & dance!, ki je združila plesalce različnih zvrsti in jih kot presenečenje za mimoidoče postavila na ulico. Vrhunec večera je predstavljal skupinski ples šeststoglave množice na Tromostovju, ki ga je za glasbeni izbor Evrovizije posnela norveška televizija, saj bo le-ta potekala maja v Oslu na Norveškem.
Flashmob ali kratka akcija presenečenja
Akcijo Prešerna Ana so zasnovali na pobudo Gledališča Ane Monro in NOMAD Dance Academy z željo, da bi svetovni dan plesa praznovalo kar največ ljudi, pa ne v smislu podiranja rekorda ali česa podobnega, ampak za promocijo plesa v širši družbi. Del programa so bili t. i. flashmobi ali kratke, nenapovedane akcije presenečenja, ki so jih izvajali na ljubljanskih ulicah, trgih in mostovih, med ljudmi, ki so se sprehajali, sedeli v kavarnah ali se vozili z mestnim avtobusom. Plesalci so s seboj nosili tranzistorje, preko katerih se je na frekvenci RadioCona predvajala plesna glasba, med katero je glas povezovalca narekoval, kaj naj plesalci počnejo. Akcija je med ljudi vnesla nemalo presenečenja, marsikoga pa je stvar tako navdušila, da se je plesalcem pridružil. Goran Bogdanovski, eden izmed pobudnikov akcije, je povedal, da ga je navdušil prav izjemen odziv ljudi, ki jim očitno ni dovolj le pusto posedanje v kavarnah, ampak njihova telesa potrebujejo akcijo, ki so jo v četrtek tudi dobila.
Med nastopajočimi ni manjkalo Gorenjcev
Poleg akcij presenečenja so se na ljubljanskih ulicah predstavile tudi plesne skupine sodobnega plesa, plesnega gledališča, capoeire (ples tradicionalne brazilske borilne veščine) in hip-hopa. S sodobnim gibom se je predstavila tudi skupina pod vodstvom Kranjčanke Vite Osojnik, ki je s svojimi plesalci predstavila manipulacijo javnega prostora prek improvizacije. S plesalci in nakupovalnimi vozički so se premikali po ulicah in na njeno povelje izvajali različne akcije in gibe. Tako so na primer ob Ljubljanici presenečali z ležanjem po tleh, prošnjami sedečih v kavarni za drobiž, strmenjem v sonce, posedanjem na zidu, vse to pa zelo nadzorovano in le na povelje Osojnikove. Družabni del akcije so na treh lokacijah predstavljali plesalci standardnih in latinskoameriških plesov, swinga in salse, kjer se je prav tako vrtelo kar nekaj znanih obrazov, pozdravit jih je prišel tudi ljubljanski župan Zoran Jankovič.
Vrhunec dneva - plesna akcija za Evrovizijo
Po akcijah na različnih delih Ljubljane so se plesalci in mimoidoči zbrali na Tromostovju, kjer jih je norveška koreografinja Camilla Tellefsen naučila enostavno koreografijo, ki jo je pripravila za prihajajočo Evrovizijo v Oslu. Gre za velik projekt Flash mob through Europe, ki ga bo norveška televizija NRK posnela v izbranih glavnih mestih držav udeleženk izbora za najboljšo popevko. Poleg Ljubljane so že ali pa še bodo koreografijo odplesali še v Oslu, Düsseldorfu, Vilni, Reykjaviku, Barceloni in Londonu.
Mednarodni dan plesa nastal na pobudo Slovenca
Leta 1982 je dr. Henrik Neubauer, koreograf in režiser, mednarodnemu gledališkemu inštitutu pri Unescu predlagal, da bi rojstni dan baletnega reformatorja Jeana Georgesa Noverra, ki se je rodil leta 1727, izbrali za mednarodni dan plesa. Od takrat na ta dan vsako leto izide poslanica, ki jo napiše kateri od znanih plesalcev, po svetu pa se odvijajo različni plesni projekti. Letošnjo poslanico je sestavil argentinski baletnik Julio Bocco, v kateri je poudaril, da je ples sublimna umetnost, ki je vsakič drugačna, in univerzalni jezik, ki ga razumemo prav vsi.