Večje izgube čebeljih družin
Tudi na Gorenjskem izgube večje od naravnega padca.
Čebelarska zveza Slovenije je sporočila, da so bile izgube čebeljih družin v Sloveniji večje od običajnega naravnega padca. Čebele so ogrožene predvsem spomladi, ko so rastline v cvetju in so možne zastrupitve zaradi nepravilne uporabe fitofarmacevtskih sredstev, ter v jesensko-zimskem obdobju, ko v naravi ni čebeljih paš in so čebele zazimljene v panjih. V zimskem obdobju se naravno pripeti do desetodstoten padec čebeljih družin, kar presega ta delež, je posledica različnih dejavnikov.
Marca letos je Nacionalni inštitut za biologijo na Čebelarskem posvetu v Celju v okviru projekta za popis in ugotavljanje vzrokov za množične propade čebeljih družin že drugič izvedel anketo o izgubah čebel v obdobju 2009-2010. V anonimni anketi je sodelovalo prek petsto čebelarjev. Letos so bile zabeležene večje izgube čebeljih družin, ki so znašale 23 odstotkov. Najvišje izgube so v Obalno-kraški (41 odstotkov) in v Ljubljanski regiji (37 odstotkov). V neposredni okolici Ljubljane z njenim zahodnim delom pa so povprečne izgube dosegle skoraj polovičen delež. Večina čebelarjev je izgubila družine pozimi. Veliko (63 odstotkov) jih je opazilo panje brez čebel, kar je eden izmed znakov tako imenovanega propada družin, skoraj vsi čebelarji pa so potrdili, da so propadle družine imele zadovoljive zaloge hrane. Na Gorenjskem je bilo v minuli zimi povprečno izgubljenih 14 odstotkov čebeljih družin.
Leta 2007 je bilo zabeleženih okoli 35 odstotkov izgub, predlani okoli 15 in lani okoli 25 odstotkov. To pomeni, da je bilo v Sloveniji v zadnjih treh letih izgubljenih prek sto tisoč čebeljih družin. Velike izgube čebel v Sloveniji in drugod po svetu nam potrjujejo pravilnost skupnega predloga Čebelarske zveze Slovenije in Ministrstva RS za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Evropski uniji za uvrstitev čebele med ogrožene živalske vrste v evropskem prostoru, dodajajo na Čebelarski zvezi Slovenije.