Tretje na ekokvizu
Na državnem tekmovanju v Ekokvizu so učenke iz Železnikov osvojile tretje mesto. V ekoznanju je sicer letos tekmovalo deset gorenjskih šol.
Tudi letos so se v Ekokvizu, tekmovanju v ekoznanju, pomerili osnovnošolci iz vse Slovenije, najboljših enajst ekip pa se je prebilo v finale, ki je pred kratkim potekal v Ljubljani. Ob letošnjem mednarodnem letu biotske raznovrstnosti je bil za temo tekmovanja izbran program Natura 2000, katerega osnovni namen je varovanje območij, ki so posebej pomembna z vidika ohranjanja rastlinskih in živalskih vrst. Državni prvaki so postali učenci OŠ Jožeta Gorjupa Kostanjevica na Krki, odlično pa se je odrezala tudi ekipa treh učenk OŠ Železniki, ki je na koncu zasedla tretje mesto. S tem je šoli prinesla nagrado dva tisoč evrov, ki jih bodo po besedah ravnatelja Franca Ranta porabili za razvoj raziskovalne dejavnosti.
Osmošolka Tajda Koblar ter sedmošolki Neža Habjan in Tina Pretnar, ki so se na Ekokviz pripravljale pod mentorstvom učiteljice biologije in kemije Mihele Lahajnar, so na tretje mesto upravičeno ponosne, saj je na letošnjem tekmovanju v ekoznanju sodelovalo 1.288 tričlanskih ekip iz 186 osnovnih šol oz. 3.864 šesto-, sedmo- in osmošolcev, kar je četrtino več kot lani. Poleg OŠ Železniki je na šolskem tekmovanju v ekoznanju tekmovalo še devet gorenjskih osnovnih šol: OŠ Križe, OŠ 16. decembra Mojstrana, OŠ Domžale, OŠ Marije Vere in OŠ Toma Brejca Kamnik, OŠ Preserje pri Radomljah, OŠ Rodica Domžale, OŠ Trzin in OŠ Šmartno v Tuhinju.
V prvem delu finala se je enajst najboljših ekip pomerilo v odgovarjanju na vprašanja prek računalnika, v drugem delu pa so najboljše tri ekipe na odru v živo odgovarjale na najbolj zahtevna vprašanja. Ravnatelj OŠ Železniki Franc Rant je ugotavljal, da je bilo tekmovanje kar zahtevno, pri odgovarjanju v živo pa so njihove učenke imele nekaj treme: »Vsekakor so dosegle izjemen uspeh. Tega res nismo pričakovali, saj je naša šola na tem kvizu sodelovala prvič.«
Tema letošnjega Ekokviza Natura 2000 je bila, tako nacionalni koordinator Ekošole Branko Mahne, za otroke kar zahtevna, obenem pa zelo zanimiva, saj se radi učijo o rastlinah in živalih: »Prek učnega gradiva in dodatnih virov smo jih spodbujali predvsem k spoznavanju Nature 2000 v domačem okolju. Vsi, ki so se uvrstili na državno tekmovanje, so kot eno od nalog pripravili predstavitev Nature 2000 v svojem okolju in tako pridobljeno znanje uporabili tudi na praktičnem primeru.« Železnikarske učenke so, denimo, pripravile predstavitev o Ratitovcu v okviru projekta Eko-izziv.
OŠ Železniki sicer v programu Ekošola, kamor sodi tudi Ekokviz, sodeluje eno leto. V tem času so pripravili več eko aktivnosti, za okolje pa so skrbeli že pred tem, saj so zbirali star papir, ločevali odpadke, sadili drevesa, z gozdarji so uredili gozdno učno pot ...