Rok Primožič in Matej Jemec pravita, da bodo z malim delom študenti imeli manj možnosti za delo. (Foto: Tina Dokl)

Študenti napovedujejo demonstracije

Zakon o malem delu razburja študente, saj so prepričani, da želi vlada ukiniti študentsko delo. "Namesto ukinitve naj povečajo nadzor," pravita Rok Primožič, predsednik Kluba škofjeloških študentov, in Matej Jemec, predstavnik škofjeloškega kluba v Zvezi študentskih klubov Slovenije.

Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve pravijo, da študenti s preveč obremenitvami ne morejo redno študirati, podjetja pa manj zaposlujejo diplomirance. »S tem se delno strinjam. Po drugi strani v Sloveniji študentsko delo krivimo za vse slabo v študijskem procesu,« odgovarja Rok Primožič, Matej Jemec pa dodaja: »Nekateri študenti so prisiljeni delati, saj jim to prinaša pomemben del dohodka, delo pa hkrati podaljšuje študij. Štipendije bi to odpravile, vendar je to treba rešiti najprej. Naj ne uničijo celotnega študentskega dela, ampak uvedejo večji nadzor.« Menita, da v izhodišču zakon ukinja študentsko delo. Kljub temu ministrstvo študentov v pripravo zakona ni vključilo, v zadnjem mesecu so upoštevali le nekaj njihovih predlogov. Temeljnih zahtev niso upoštevali, zato gredo študenti sredi maja na ulice.

Predlog zakona o malem delu sproža proteste pri študentskih organizacijah in študentih, drugi akterji pa so večinoma tiho. Zakaj se bojite uvedbe zakona?

Primožič: »Imamo boljši vpogled v zakon, ki vpliva na študente, na njihovo zmožnost študija in preživetja v tem času in na delo študentskih organizacij.«

Jemec: »Študenti smo skočili pokonci, ker smo med redkimi, ki smo zakon prebrali. Sicer so nas podprli tudi sindikati in upokojenci. Predlog zakona je slab za študente. Jasno je, da se bo povečala baza potencialnih malih delavcev, saj bodo za isto delo kandidirali še upokojenci, brezposelni, pavzerji, tudi tujci. Študenti se danes premalo zavedajo, da bodo težje dobili delo, čeprav jih morda omejitev 728 ur na leto ne bo prizadela.«

Menite, da dela ne bo?

Jemec: »Težje ga bo dobiti. Morda bo delodajalec raje najel upokojenca, ker ima več kompetenc. Kakorkoli, zakon onemogoča študentsko delo. Druga glavna slabost pa je višja obdavčitev, s sedanjih 16,8 odstotka se povišuje na 34 odstotkov. Malo delo bo zato manj zanimivo za delodajalce, študenti pa nastradamo kar dvakrat.«

Ali zakon po vašem prinaša kaj pozitivnega?

Jemec: »Seveda. Iz predloga zakona bi lahko vzeli marsikaj za drugačno ureditev študentskega dela, kot je na primer evidenca o izkušnjah in vštevanje dela v pokojninsko dobo.«

Primožič: »Žal zakon ni spisan na analizah, zato ne vemo, kakšne bodo njegove posledice. Eden od ciljev je, da bi imeli po zaključku študija več možnosti za delo. To ni nujno, saj bodo prek malega dela lahko delali tudi diplomiranci.«

Po predlogu zakona bodo študenti res lahko delali manj, bili morda slabše plačani in imeli na področju malega dela več konkurence, vendar bo po novem večina študentov prejemala štipendijo.

Jemec: »Predlog pravi, da se bo fond štipendij podvojil. Vendar naj bi denar zanje pridobivali iz malega dela, ki ga bo manj, tudi zaradi obdavčitve, zato je to zavajajoče.«

Primožič: »Nad idejo smo navdušeni, vendar gre znova samo za obljubo. Najprej naj zagotovijo denar, potem se lahko pogovarjamo.«

Zakaj ste najbolj glasni v študentskih klubih?

Jemec: »Smo organizirani. Zakon bi nam tudi drastično zmanjšal dotok denarja.«

Primožič: »Vsaj v Škofji Loki bi morali drastično zmanjšati obseg naših dejavnosti, saj bi razpolagali s komaj šestino denarja kot sedaj. In tega ne zapravljamo, ampak ustvarjamo dogajanje v Škofji Loki. Tega morda ne bo več.«

Boste sicer demonstrirali? Kdaj, kje?

Jemec: »To je dejstvo. Predvidoma sredi maja.

Primožič: »Poskušali smo na lep način, vendar nas niso poslušali. Ne poznamo drugega načina …«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / nedelja, 21. januar 2018 / 13:34

Turistom ponujajo zgodbe

Na dobro obiskani razvojni kulturno-turistični delavnici Kulturna doživetja Škofjeloškega so udeleženci prisluhnili možnostim, ki jih kulturni turizem predstavlja za slovenske in tuje obiskovalce in t...

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:59

Razlogov za odpoklic ni bilo

Upravno sodišče je ugodilo pritožbi Marije Ogrin zoper lanski sklep kranjskega mestnega sveta o njenem odpoklicu z mesta direktorice Gorenjskega muzeja.

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:00

Noče miloščine, le menjavo stanovanja

V silvestrskem požaru na Mestnem trgu 35 je zaradi gašenja močno poškodovano tudi lastniško stanovanje Ivanke Fajfar. Z občino se ne more dogovoriti o zamenjavi.

GG Plus / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:59

Unikati, skovani po občutku

V Kovaštvu Krmelj v Logu nad Škofjo Loko gozdarsko orodje še danes izdelujejo ročno pod kladivom. »Vsi izdelki so enaki, a hkrati drugačni, unikatni,« pravi Jože Krmelj. Za njihov najpogostejši izdele...

Gospodarstvo / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:58

Od satelitskih krožnikov do helikopterjev

Podjetje Flycom iz Žirovnice je eno vodilnih evropskih podjetij na področju helikopterskih pregledov iz zraka in obdelave podatkov. Ustanovitelj podjetja Roman Bernard se je najprej ukvarjal s satelit...

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:56

Naše korenine že v Noriškem kraljestvu

V Stari Loki so minuli teden predstavili zgodovinski roman Noriško kraljestvo, Beli panter, ki ga je napisal Janez Janša. Korenine Slovencev sežejo v prvo stoletje pred Kristusom.