V Združenju ekoloških kmetov Slovenije si skupaj z nekaterimi drugimi nevladnimi organizacijami že vsaj pet let prizadevajo, da bi ekološka živila prišla tudi v vrtce in šole. (Foto: Gorazd Kavčič)

Mleko ne raste v tetrapakih ...

Zveza združenj ekoloških kmetov Slovenije je v Biotehniškem centru Naklo pripravila seminar na temo uvajanja ekološko pridelanih živil v šole in vrtce.

Naklo – »Najbolj me je 'stresla' raziskava Zveze potrošnikov Slovenije o ostankih pesticidov v sadju na policah naših trgovin. Zgrožena sem bila, da so na slovenskih jabolkih našli ostanke šestih različnih pesticidov. Promoviramo sadje in zelenjavo kot zdravo prehrano, potem pa otroku ponudimo nekaj, kar je daleč od tega, da bi bilo zdravo,« je poudarila organizatorka prehrane v šoli v Preddvoru Maja Šenk Zidar, ki je ekološka živila v prehrano vrtčevskih in šolskih otrok začela uvajati že marca lani. Že od začetka je imela podporo pri vodstvu šole, medtem ko se drugje pri tem srečujejo s številnimi težavami. Še vedno namreč velja prepričanje, je poudarila Marjana Dermelj iz službe vlade za razvoj in evropske zadeve, da je ekološko pridelana hrana predraga. »A če primerjamo hranilno vrednost ekoloških živil v primerjavi s konvencionalnimi, pravzaprav dobimo več za isti denar,« je prepričana Marjana Dermelj. Zato bi bilo po njenem treba ljudi izobraževati in ozaveščati.

Tega se je zavedala tudi organizatorka šolske prehrane v osnovni šoli Domžale Romana Dolenc, ki je letos začela uvajati ekološka živila. Med ljudmi, pravi, je še vedno veliko nezaupanja, saj ne poznajo standardov in ne zaupajo nadzoru. »Zato sem za vse učitelje na začetku leta pripravila malico iz ekološko pridelanih živil. Razliko so opazili že v okusu in tako sem na prefinjen način prodrla,« je svojo izkušnjo opisala Romana Dolenc. Tudi zato, ker je ekološko pridelana hrana precej dražja, so tako v domžalski kot preddvorski šoli ta živila v prehrano otrok začeli uvajati postopoma. »Izračunali smo, da je kosilo, pri katerem uporabimo zgolj sestavine iz ekološke pridelave, kar 288 odstotkov dražje kot običajno kosilo,« je pojasnila Maja Šenk Zidar. Za zdaj tako vse štiri obroke iz ekoloških živil pripravijo zgolj enkrat na mesec, v prihodnje pa si želi, da bi to lahko razširili vsaj pri malici.

Po besedah predsednika Združenja ekoloških kmetov Slovenije Borisa Frasa si skupaj z nekaterimi drugimi nevladnimi organizacijami že vsaj pet let prizadevajo, da bi ekološka živila prišla tudi v vrtce in šole. Tovrstno trženje hrane, še dodaja, bi bila obenem spodbuda domači proizvodnji, kar bi na koncu, poudarja Fras, privedlo tudi do nižjih cen. »Ta čas je približno petsto ekoloških kmetov, ki pridelujejo hrano, drugi pa subvencije,« je kritičen Fras. Korak k temu verjetno pomeni tudi uredba o zelenem javnem naročanju, s katero bi javne ustanove obvezali, da morajo v svoja naročila vključiti vsaj deset odstotkov živil ekološke pridelave oziroma to vključiti vsaj med merila pri javnem naročanju. Ob tem se Marjana Dermelj zaveda, da bo treba razbiti še precej stereotipov, tudi glede tega, da je ta hrana dražja. »Če bi vračunali tudi stroške, ki jih imamo zaradi uporabe pesticidov, bi bilo vprašanje, ali bi bil cenejši kilogram konvencionalno ali ekološko pridelane koruze,« še razmišlja Marjana Dermelj in dodaja, da se otroci s tem, ko spoznavajo ekološko pridelano hrano, senzibilizirajo tudi v skrbi za širše okolje. »In se zavedajo, da mleko ne raste v tetrapakih, ampak mora za to, da dobimo mleko, krava pojesti toliko in toliko trave in sena.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / petek, 22. junij 2012 / 07:00

Muzikal Manjka mi, manjka

Danes, v petek, 22. junija, ob 20. uri bo v dvorani Kulturnega centra na ogled muzikal Manjka mi, manjka.

Objavljeno na isti dan


Šport / torek, 23. september 2008 / 07:00

Pokal Kranja osvojili domači odbojkarji

Kranj - Minulo soboto je bil kranjski odbojkarski klub v športni dvorani na Planini organizator turnirja Pokal Combit Kranj. Gostitelji so bili ob koncu tudi zmagovalci, saj so n...

Šport / torek, 23. september 2008 / 07:00

Prva točka za Merkur

Škofja Loka - Rokometaši škofjeloškega Merkurja so se minulo soboto prvič v novi sezoni predstavili v domači dvorani. V elitni ligi so gostili ekipo Preventa in na koncu z izenač...

Kranj / torek, 23. september 2008 / 07:00

Elita, ki vleče voz zgodovine naprej

Brdo pri Kranju - »Z generacijo, kakršna je vaša, se nam ni treba bati prihodnjih izzivov. Daleč so časi, ko se je vse merilo v količinskih kategorijah, danes o vsem odloča kakov...

Splošno / torek, 23. september 2008 / 07:00

Gorenjci v parlamentu?

V državnem zboru bo enajst poslancev iz prve, gorenjske volilne enote.

Mularija / torek, 23. september 2008 / 07:00

Nagrada za fotografijo

Marija Sladič z OŠ Franceta Prešerna Kranj je s fotografijo morja v Piranu na mednarodnem fotografskem natečaju, ki ga je razpisala ena od srbskih šol, osvojila tretje mesto.