Ogrevana brv v Škofji Loki
Javnost ima pravico do korektne informacije, zato ugovarjamo izjavam predstavnika župana Občine Škofja Loka v članku, objavljenem v Gorenjskem glasu dne 9. aprila 2010, z naslovom V Škofji Loki ogrevamo most. Podatke, ki jih posredujemo javnosti v imenu Združenja civilnih pobud, smo prejeli od Občine Škofja Loka kot informacijo javnega značaja.Iz dokumentov je razvidno:
- Za ogrevanje brvi od 1. januarja 2010 do 31. januarja 2010, torej za en mesec, je bilo porabljenih 4921 KW, kar je stalo natančno 645,95 evra.
- Če so grelci goreli po izjavi predstavnika občine 457 ur, je to približno pol grelne sezone, so porabili 457 ur pomnoženo z 28 kw/uro, kar znese 12.796 KW. Če stane 4.921 kw 645 evra, potem stane 12.796 zagotovo 2,5-krat več. Torej je izjava o strošku za ogrevanje, ki naj bi bil 700 evrov na sezono, laž.
- Soljenje hotaveljskega marmorja bi kamnu zelo zmanjšalo življenjsko dobo. Konstrukcije mostu s pravilno izvedenim odvodom vode z mostovne površine slana raztopina ne bi poškodovala. Stara brv je res razpadala, ne zaradi soli, pač pa zaradi slabe kakovosti betona in slabo izvedenih detajlov. Trditev, da so se za ogrevanje odločili zato, da bi se izognili soljenju, ker bi sol poškodovala konstrukcijo, je torej navadno blebetanje.
- Občinska uprava je izbrala izmed treh ponudnikov najdražjega.
- Izjava, da je klančina na koncu brvi varna, je skrajno neodgovorna. Naklon klančin ureja Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje neoviranega dostopa, vstopa in uporabe objektov v javni rabi ter večstanovanjskih stavb, Uradni list RS, št. 97/2003 z dne 10. 10. 2003, 13. člen. Klančina je zgrajena v nasprotju s tem pravilnikom in jo je treba zaradi varnosti in oviranega gibanja invalidnih oseb takoj popraviti.
Združenje civilnih pobud Škofja Loka,
predsednik Marjan Frlan