Mariana Rebernik in Igor Lukšič

Pahorjevi so predvideli krizo

Stranka SD v Radovljici je gostila ministra za šolstvo in šport Igorja Lukšiča.

Radovljica - V pogovoru, ki ga je vodila Mariana Rebernik, smo najprej spoznali potek politične kariere Igorja Lukšiča od predsednika razreda v osnovni šoli do ministra, kako je deloval najprej v ZSMS in kako se je sredi devetdesetih let pridružil stranki Boruta Pahorja. Skupaj z njim je sodeloval tudi pri pripravi programa na volitvah 2008. Koliko sedaj vlada odstopa od takrat zastavljenega programa? Igor Lukšič pravi, da je že ob sestavi vlade vsak od ministrov dodal nekaj svoje barve, sicer pa je vlada zaradi krize zdrsnila v realnost, drugačno od tiste, ki je bila v programu. Dodal pa je, da je Pahorjeva ekipa (v nasprotju z Janševo) krizo predvidela. Po Lukšičevih besedah gre pri njihovi vladi za najboljšo, kar jih je Slovenija doslej imela, saj so med njimi tako ljudje s političnimi izkušnjami od leta 1990 naprej kot tudi strokovnjaki. Da si je opozicija pri kreiranju državne politike zapravila možnosti, pa pojasnjuje z več poskusi delegitimizacije predsednika vlade, začenši z Dimitrijem Ruplom, ki je ostal v zunanjem ministrstvu, do lanskega izsiljevanja opozicije v zvezi s sprejetjem sosednje Hrvaške v zvezo NATO. Kako legitimna je vlada, pa najbolje kaže glasovanje v parlamentu (dolgoročneje pa volitve), enako tudi dejstvo, da nobena od sedanjih kriz znotraj koalicije ni resno zatresla vlade. V zvezi z reformami, kjer je vlada naletela na ostro nasprotovanje sindikatov, pa je dejal, da sindikati povsem logično ščitijo današnji in jutrišnji položaj delavcev, ki želijo obdržati službe, vlada pa mora gledati dolgoročneje, če želi, da se država prestrukturira in ima kako prihodnost. Reforme ne povečajo priljubljenosti nobene vlade, je dejal in omenil tudi davčno reformo v vladi Janeza Janše.

Obsežneje je spregovoril tudi o spremembah v šolstvu, v vrtcih, občinstvo v Radovljici pa je zanimala tudi prihodnost ljudskih univerz in njihovega programa PUM. Minister Lukšič je zagotovil, da je letošnji razpis za slednjega že napisan. V Radovljici se namreč bojijo, da bodo tako kot že pred leti ostali brez programa. Sofinancira ga Evropski socialni sklad, ob tem pa minister pravi, da je sistem črpanja denarja iz EU skladov hudo zakompliciran. Govorili so tudi o morebitnem varčevanju v šolah. Edina možnost za to je pri šolskih učbenikih in delovnih zvezkih, ki bi bili lahko uporabni več let, meni Lukšič. Načeto razpravljanje o tem, da je šola danes razvrednotena, pa bi si zaslužilo še eno javno tribuno.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / torek, 20. januar 2015 / 11:49

Elektrika požrla penzijo

Ciril Zupan je po tridesetih letih ustavil svojo malo hidroelektrarno, saj se je zbal, da mu bodo za nekaj več kot 200 evrov mesečno, kolikor je zaslužil s prodajo elektrike, zmanjšali pokojnino.

Objavljeno na isti dan


Šport / ponedeljek, 6. januar 2014 / 23:56

Prevc drugi v Bischofshofnu

Peter Prevc je na zadnji tekmi novoletne turneje smučarjev skakalcev osvojil drugo mesto, četrti pa je v skupnem točkovanju.

Kronika / ponedeljek, 6. januar 2014 / 15:28

Zagorelo v Delavskem domu

V noči na nedeljo je zagorel zapuščeni Delavski dom na Jesenicah. Hiter odziv gasilcev je preprečil večjo škodo na spomeniško zaščiteni zgradbi. Znakov kaznivega dejanja policisti niso odkrili.

Slovenija / ponedeljek, 6. januar 2014 / 15:27

Danes začetek razprodaj

Sezonske razprodaje tekstila in obutve so kljub številnim akcijam in popustom skozi vse leto in decembrski nakupovalni mrzlici še vedno dobro obiskane.

Gorenjska / ponedeljek, 6. januar 2014 / 15:04

Gorenjski glas v letu 2014

V letu 2014 bodo izšle 104 številke Gorenjskega glasa, prav toliko jih bo torej kot lani. Časopis ima kar 26 različnih prilog, vse bodo izhajale naprej, dodali bomo še kakšen časopisni sveženj, prilag...

Gospodarstvo / ponedeljek, 6. januar 2014 / 13:55

Delitev na trgovino in nepremičnine

V prvi polovici leta bo Merkur po treh letih sanacije povsem drugačen, predvsem pa likvidnostno bolj trden. Mu dobavitelji še zaupajo? Kaj bo z zaposlenimi?