Na Polki in valčku slavili Novi spomini
Zmagovalci 16. festivala Slovenska polka in valček, ki smo mu prejšnji petek lahko prisluhnili v Marmorni dvorani Gospodarskega razstavišča v Ljubljani, so Novi spomini s polko Fičfirič.
Dolenjski ansambel je prejel 2.981 glasov občinstva in tako za sedeminsedemdeset glasov premagal drugouvrščene Iskrice, ansambel petih deklet s sedežem v Laškem, tretje mesto pa je zasedel štajerski pevec Domen Kumer s prijatelji. Zmagovalni ansambel Novi spomini je prejel tudi nagrado petčlanske strokovne komisije (Franc Šegovc, Ivan Sivec, Peter Fink, Niko Zlobko in Sašo Avsenik) za najboljši trio. Nagrado za najboljši kvintet je komisija dodelila štajerskemu ansamblu Donačka, Majda Rebernik pa je za njihov valček Vem, da nisem sama dobila še nagrado za najboljše besedilo.
Festival, ki ga organizira RTV Slovenija, so odprli lanski prejemniki nagrade za Slovenski valček ansambel Roka Žlindre in ansambel Golte, ki je prejel nagrado za Slovensko polko 2009. Pridružili so se jim člani Godbe na pihala iz Zreč s plesalci plesne šole Maestro v koreografiji Anžeta Škrubeta.
Tekmovalni del so z valčkom odprli Lisjaki, ki so kot prvi na tem festivalu nastopili že pred desetimi leti, kot drugi so se predstavili Tapravi faloti, sledil je ansambel Donačka, kot četrti je nastopil Rudi Šantl s Šank kvintetom, številko pet so izžrebale Iskrice, za njimi so nastopili Pajdaši, pravljična sedmica je spremljala Zapeljivke, kot osmi so na okroglem odru nastopili Veseli svatje, Domen Kumer s prijatelji je nastopil kot deveti, desetica je bila usojena Novim spominom, kot enajsti so na oder na Gospodarskem razstavišču stopili Štajerski baroni, takoj za njimi ansambel Naveza, trinajstica je spremljala skupino Zaka' pa ne, festival pa je sklenil koroški ansambel Vihar.
V času glasovanja so zaigrali Zlati muzikanti, ki letos praznujejo petletnico delovanja v duetu z Ireno Vrčkovnik, ki je na glasbeni sceni že dvajset let. Med letošnjimi jubilanti je tudi ansambel Štajerskih 7, ki praznuje 25 let delovanja, predstavil se je tudi v duetu z Nuško Drašček, revijalni del pa je sklenil legendarni ansambel Franca Miheliča, ki letos slavi 40 let. Prireditev je vodil Andrej Hofer, sicer tudi urednik in scenarist festivala.
Novi spomini že četrtič na Polki in valčku
In kdo je zmagovalni ansambel Novi spomini? Zadnja zasedba deluje štiri leta, sicer pa skupina deluje od leta 2003. Nagrade s festivalov so jim vse prej kot tuje. Na Ptujskem festivalu leta 2008 so prejeli kar štiri nagrade, torej vse možne. Nanizali so še kar nekaj uspehov na festivalih Vurberk, Lenart, Škofja Loka ... Izdali so štiri zgoščenke. Na festivalu Polka in valček so nastopali že štirikrat, prvič pred petimi leti s skladbo Bojim se deklet. Dve leti kasneje so se predstavili z Debeluško, leto kasneje pa z valčkom Šopek suhih rož. Vsi člani prihajajo iz dolenjskega konca, ansambel pa sestavljajo Klemen Hribar (harmonika, vokal), Denis Barbo (kitara, vokal), Rok Barbo (bas, vokal) in pevec Jože Mikec. »Nad zmago smo zelo presenečeni. Ne moremo verjeti, da so nas gledalci tako zelo podprli. Očitno smo skladbo dovolj dobro zaigrali, da nas je podprla še strokovna komisija. Upamo, da je k tolikšni podpori pripomogla naša dolenjska mehkoba,« so člani povedali po prireditvi.
Donačka, neklasični kvintet z violino
Nagrade so bili zelo veseli tudi v ansamblu Donačka iz Rogatca. Njegovi začetki segajo v leto 2005. V zasedbi so štirje fantje in dekle s povprečno starostjo 23 let. Ime Donačka so si nadeli po štajerskem Triglavu, Donački gori. Uvrščajo se med neklasičen kvintet, katerega posebnost je violina. Njihov sestav in stil je torej prepoznaven po kontrabasu, kitari, klavirski harmoniki, klarinetu in violini ter triglasnemu petju. V letu 2008 so postali festivalsko aktivni, udeležili so se nekaterih manjših festivalov, leto kasneje pa so že dobili zlatega pastirčka na Graški Gori in zlatega Orfeja na Ptujskem festivalu 2009. Kot je povedal vodja zasedbe Matjaž Kitak, jim je bil oder Slovenske polke in valčka bolj pri srcu kot ptujski. »Morda smo bolj dozoreli, saj je od ptujskega festivala minilo eno leto in smo bili bolj sproščeni na odru, verjetno smo zdaj tudi več sposobni,« je razmišljal Kitak (kontrabas, vokal). V zasedbi so poleg njega še Andrej Krošel (ritem kitara), Grega Gajšek (klavirska harmonika), Marko Žerjav (klarinet, vokal) in Barbara Žerjav (violina, vokal).