Dobiček načele slabitve
Kljub zaostrenim gospodarskim razmeram v Savi poslovanje Poslovne skupine Sava v letu 2009 ocenjujejo kot uspešno.
Kranj - Leto 2009 je bilo za Savo, d. d., in za družbe Poslovne skupine Sava zaradi gospodarske krize izjemno zahtevno. V tem izrazito neugodnemu okolju so družbe Poslovne skupine Sava izkazale visoko sposobnost obvladovanja težkih gospodarskih razmer in vplive krize premostile z učinkovitim izvajanjem protikriznih aktivnosti ter razvojnih ukrepov. Poslovno skupino Sava je konec leta 2009 sestavljalo 31 družb, in sicer obvladujoča družba Sava, d.d., 28 odvisnih družb - hčera in vnukinj ter dve družbi s skupnim obvladovanjem.
V letu 2009 so družbe Poslovne skupine Sava dosegle 172,9 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je za 25 odstotkov nižje od doseženih v preteklem letu ter za 22 odstotkov nižje od načrtovanih. Družbe dejavnosti Gumarstvo so se soočale s splošnim močnim upadom povpraševanja v tej panogi. Dosegle so 21-odstotno znižanje prodaje v primerjavi s preteklim letom, v družbah dejavnosti Nepremičnine so bili vsi pomembnejši investicijski projekti v primernem trenutku zaključeni in tudi prodani, zato je bil upad prodajnih prihodkov le 12-odstoten, družbe dejavnosti Turizem so v primerjavi s preteklim letom dosegle za devet odstotkov nižjo prodajo, v pretežni meri zaradi upada tujih gostov na Bledu. Savine turistične družbe v severovzhodni Sloveniji pa so doživele mnogo manjši upad prodaje (le od dva in pet odstotkov), kar je v danih gospodarskih razmerah zelo lep uspeh. Poslovni odhodki v Poslovni skupini Sava so znašali 173,1 milijona evrov in so v primerjavi s preteklim letom nižji za 29 odstotkov, kar je za štiri odstotne točke več, kot je upadla prodaja. Njihovo znižanje je posledica uspešno izvedenega prilagajanja vseh vrst stroškov spremenjenemu obsegu poslovanja.
Družbe Poslovne skupine Sava so dosegle čisti dobiček v višini 23,4 milijona evrov, medtem ko je v letu 2008 dosežen čisti dobiček znašal 1,9 milijona evrov. Načrt čistega dobička je bil realiziran 60-odstotno, odstopanja od načrtovanih vrednosti pa so zlasti posledica slabitve sredstev v višini 35 milijonov evrov ter odstopanj od načrtovanih rezultatov v odvisnih in pridruženih družbah. Če nenačrtovanih slabitev sredstev (pretežno Abanka Vipa, d. d., in druge finančne naložbe) ne bi bilo treba izvesti, bi Poslovna skupina Sava načrt dobička presegla in dosegla 58,4 milijona evrov čistega dobička. Večji del dobička Poslovne skupine Sava je kljub kriznim razmeram ustvarila dejavnost Naložbene finance, z dobičkom pa sta poslovali tudi obe največji dejavnosti, Gumarstvo in Turizem. Družbe dejavnosti Gumarstva so ustvarile 1,1 milijona evrov, družbe dejavnosti Turizem pa 0,2 milijona evrov čistega dobička.