Poškodbe motoristov
V letu 2009 so v travmatološkem urgentnem bloku UKC Ljubljana oskrbeli 463 poškodovanih motoristov, od tega je v slabi četrtini primerov prišlo do poškodb ob trčenju motoristov z avtomobili in v treh četrtinah ob padcih.
»V zadnjih letih narašča število poškodovanih motoristov. Največ se jih poškoduje v pomladnih mesecih, nato pa je število poškodb do oktobra konstantno. Najhujše so poškodbe glave, hrbtenice, medenice, prsnega koša in trebuha. Te poškodbe tudi najbolj ogrožajo življenje in puščajo najhujše posledice,« je povedal asist. dr. Anže Kristan, dr. med., vodja travmatološke urgence UKC Ljubljana.
Na Policijski upravi (PU) Kranj so lani obravnavali 82 prometnih nesreč motoristov na motornih kolesih, kolesih z motorjem in na mopedih. Umrla sta dva. Največ, kar 59, je bilo udeleženih v nesrečah voznikov motornih koles. »Najbolj nevarni odseki cest na Gorenjskem so Kranj–Jezersko, Bled–Bohinj, Selška in Poljanska dolina, Tržič–Ljubelj. Tu so hitrosti velike, zato so tudi poškodbe hujše. V mestnih središčih so večji problem objestnost, predelani mopedi …,« je povedal Andrej Zakrajšek, tiskovni predstavnik PU Kranj. »Vozila motoristom ne nudijo nikakršne zaščite, razvijejo pa lahko visoke hitrosti, zato je ranljivost motoristov še večja. Svetoval bi, da se držijo omejitev hitrosti in da prilagodijo svojo vožnjo znanju, izkušnjam in razmeram na cesti. Ostale udeležence v prometu pa bi pozval, da naj bodo pozorni na motoriste,« svetuje asist. dr. Anže Kristan.