Kampanja za pravilno uporabo škropiv
Če kmetje ali vrtičkarji uporabljajo škropivo na drugih gojenih rastlinah in v višjih odmerkih, kot je navedeno na etiketi, storijo prekršek, hkrati pa ogrožajo tudi lastno zdravje, zdravje drugih ljudi in okolje.
Kranj – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je tudi letos pripravilo informativno kampanjo za pravilno uporabo fitofarmacevtskih sredstev (FFS), pri kateri sodelujejo še kmetijsko gozdarska zbornica, kmetijski inštitut in čebelarska zveza. Pravilna uporaba pomeni, da je to sredstvo možno uporabiti zgolj za gojene rastline, navedene na etiketi, v navedenih odmerkih in z upoštevanjem vseh omejitev.
Statistika prodaje kaže, da je bilo v letu 2006 na trgu 1280 ton fitofarmacevtskih sredstev, leto kasneje 1155 in predlani 1218 ton, za lani pa podatkov ni, ker jih ne spremljajo, saj zbiranje podatkov urejajo novi predpisi Evropske unije, ki pa jih morajo države članice v svojo zakonodajo vključiti do konca prihodnjega leta. V Sloveniji je po zadnjih podatkih registriranih 334 različnih fitofarmacevtskih sredstev, število se spreminja iz meseca v mesec, vseskozi pa se giblje okoli tristo. Prodaja je omejena, večino pripravkov, med njimi vse najnevarnejše, lahko prodajajo le v specializiranih prodajalnah, kjer so dostopna uporabnikom s potrdilom o obveznem dodatnem usposabljanju o fitomedicini. Na »prostem trgu«, brez omejitev pri prodaji, je t. i. vrtičkarjem na voljo vsega 45 fitofarmacevtskih sredstev.
Izvajanje zakona o fitofarmacevtskih sredstvih nadzira kmetijska inšpekcija, ki je lani opravila 6902 pregleda, ob tem pa izdala 238 inšpekcijskih odločb in 82 odločb o prekrških ter izrekla (skupaj s povprečninami) za 27.598 evrov kazni. Inšpektorji so kar petino inšpekcijskih odločb in tretjino odločb o prekrških izdali za prodajalne s fitofarmacevtskimi sredstvi predvsem zaradi neustreznih evidenc, neprimerne usposobljenosti prodajalcev in izdaje sredstev kupcem brez potrdila o znanju iz fitomedicine, polovico odločb o prekrških in kar 70 odstotkov odločb o inšpekcijskem nadzoru pa uporabnikom (kmetom), kjer so kot glavni problemi ugotovili neustrezno vodenje evidenc o porabi teh sredstev, nepravilno uporabo v odnosu do okolja ter neustrezno shranjevanje. Inšpektorji spremljajo tudi ostanke pesticidov in drugih onesnaževal v sadju, zelenjavi in žitih, v okviru tega so lani odvzeli 280 vzorcev, analiza tveganja pa je le pri enem vzorcu namiznega grozdja pokazala, da ne ustreza predpisom. V treh primerih so ugotovili nedovoljeno prisotnost pesticidov na najožjih vodovarstvenih območjih, rezultati preiskave tal na vsebnost težkih kovin – kadmija in svinca pa so pokazali povečano obremenitev na območju Spodnje Savinjske doline in doline Bolske. Pri večini lanskih pomorov čebel niso odkrili vzročne zveze z nepravilno uporabo fitofarmacevtskih sredstev. Pregledali so tudi 284 sejalnic za setev kemično obdelanega (tretiranega) semena, nepravilnosti pa so ugotovili v desetih primerih.