Kronika tedna
Angažirali bodo nove izvedence
Na novomeškem okrajnem sodišču se je nadaljevalo sojenje upokojenemu policistu, 53-letnemu Branku Drukšiču. Obtožnica ga bremeni, da je 5. decembra lani v zgodnjih jutranjih urah v Mačkovcu pri Novem mestu med vožnjo s prednovoletne zabave proti domu povzročil prometno nesrečo. V nesreči je bila huje poškodovana 28-letna nosečnica Anja Gašperšič iz Šmarjeških Toplic. Obtoženi se je tudi tokrat zagovarjal z molkom, sodni senat pod vodstvom sodnice Andreje Bega pa je odločil, da bo zaslišanje poškodovanke po porodu in da je do nadaljevanja glavne obravnave treba angažirati nove izvedence cestnoprometne stroke.
Sodišče je na zadnji obravnavi zaslišalo policista Jožeta Kovačiča, ki je bil napoten na kraj prometne nesreče, in zdravstvenega tehnika Jerneja Bojanca, ki je bil v ekipi. O dogodkih tistega jutra je povedal, da je najprej pristopil do ponesrečenega Drukšiča, sodelavec pa je oskrbel ranjeno žensko. Ko je ugotovil, da okrvavljeni Drukšič ni bil huje poškodovan, ga je pospremil v reševalno vozilo, policiste pa prosil, naj popazijo nanj, ker je grozil s samomorom. Gasilci so morali ponesrečenko s tehničnim posegom rešiti iz razbitin njenega avtomobila, nato so jo reševalci odpeljali v bolnišnico. Ob tem so reševalci pozabili na drugega ponesrečenca in ko so se vrnili ponj, je bil ob njem policist v civilu, je izpovedal Bojanc. Reševalec po vonju ni zaznal, da bi bil povzročitelj nesreče pod vplivom alkohola, na kar je sicer kazalo njegovo obnašanje, je še ocenil Bojanc, ki je na vprašanje obtoženčevega zagovornika o ugotavljanju alkoholiziranosti odgovoril, da za kaj takega ni niti usposobljen, niti ne sodi v okvir njegovega dela. Poleg tega se reševalec ni mogel več natančno spomniti, ali je o Drukšičevi alkoholiziranosti govoril z urgentnim zdravnikom, slednji pa je na prvi obravnavi povedal, da znakov vinjenosti pri obtožencu ni opazil.
Sodišče se je odločilo, da bo za razjasnitev okoliščin prometne nesreče angažiralo nove izvedence medicinske in cestnoprometne stroke, tožilstvo pa mora v času do nadaljevanja obravnave na vrhovnem državnem tožilstvu preveriti, ali morda obstajajo še kakšni izsledki s kraja nesreče, ki jih v sodnem spisu ni.
Prva smrtna žrtev tudi na gorenjskih cestah
V minulem tednu sta na slovenskih cestah v dveh prometnih nesrečah umrli dve osebi. Letos so slovenske ceste terjale 24 smrtnih žrtev, v enakem obdobju preteklega leta pa 39. Minuli teden je bila letošnja prva smrtna žrtev zabeležena tudi na gorenjskih cestah. Za posledicami prometne nesreče, ki se je zgodila 26. marca na Likozarjevi cesti v Kranju, je v bolnišnici umrla peška.