Za večjo samostojnost invalidov
Pri ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve so pripravili predlog zakona o osebni asistenci, s katerim želijo invalidom omogočiti samostojno oziroma neodvisno življenje.
Ljubljana – Po predlogu zakona o osebni asistenci za invalide bi imel po besedah ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika invalid s posebnimi potrebami tri možnosti. Lahko bi obdržal dodatek za pomoč in postrežbo, izbral pravico po zakonu o dolgotrajni oskrbi, ki ga je prav tako pripravila vlada, ali pa bi se odločil za osebnega asistenta kot posebno obliko pomoči. Pri ministrstvu ocenjujejo, da bi tako pomoč potrebovalo okrog dva tisoč invalidov, za kar bi bilo treba v proračunu zagotoviti približno enajst milijonov evrov.
Do osebne asistence, je poudaril Ivan Svetlik, bodo upravičene osebe, stare od 18 do 65 let, ki zaradi invalidnosti potrebujejo pomoč za samostojno življenje in vključevanje v okolje, izobraževanje in zaposlitev oziroma rabijo več kot dvajset ur tedensko take pomoči. Najtežje prizadetim invalidom, je ob tem dodal Svetlik, bi lahko osebnega asistenta zagotovili tudi do 24 ur dnevno. Osebni asistent bi bil invalidu na voljo pri opravljanju dnevnih opravil, za spremstvo pri izobraževanju in na delovnem mestu ter pri drugih dejavnostih. Osebne asistence, je še poudaril Svetlik, bodo upravičenci deležni brezplačno. »Za tiste, ki prejemajo dodatek za pomoč in postrežbo, pa bo ta vključen v plačevanje te storitve.« Zakon o osebni asistenci naj bi tako kot zakon o dolgotrajni oskrbi začel veljati leta 2013.