Kronika tedna
Odškodnina v primeru Črni les
Že skoraj pozabljena afera štajerskega doma starostnikov Črni les je pred kratkim na mariborskem okrajnem sodišču dočakala eno od sodb, s katero je bilo določeno, da je lastnica Duška Lajh upravičena do odškodnine zaradi neresničnih in nepreverjenih izjav medijem, ki jih je posredoval vodja oddelka za upravne notranje zadeve upravne enote v Lenartu Anton Bunderla.
Kot je razsodilo sodišče, bo moral Bunderla Lajhovi zaradi povzročenih duševnih bolečin plačati pet tisočakov odškodnine. Duški Lajh namreč v nobenem postopku niso dokazali, da bi bila kakor koli vpletena v domnevno sumljive smrti varovancev v Črnem lesu, na kar je v izjavah medijem opozarjal Bunderla. Afera je izbruhnila leta 2003, v preiskovanje dogajanja v nekdanjem hotelu, ki ga je Lajhova preuredila v zasebni dom starostnikov, se je takrat vključila policija. Na dan je prišlo, da naj bi se lastnica na sumljiv način okoriščala z imetjem varovancev, najbolj pa so jo prizadele novice v medijih, med drugim v Večeru in Slovenskih novicah. Predvsem jo je močno zmotila predvsem Bunderlova izjava, da je že pol leta pred izbruhom afere opozarjal na sumljive posle v hotelu in izredno veliko število smrti tamkajšnjih varovancev, kjer naj bi samo maja 2003 umrlo 21 ljudi. V drugi izjavi pa je med drugim zatrjeval, da je na sumljive smrti v Črnem lesu opozarjal tudi načelnika upravne enote, zaradi česar naj bi bil tudi degradiran.
Oškodovanka je bila prepričana, da je bila s takšnimi izjavami označena za morilko, in to celo z nizkotnimi nagibi, saj naj bi morila zaradi premoženja. Na sodišču je povedala, da ji je toženec uničil življenje, da je po aferi kljub visoki izobrazbi in po tridesetih letih dela revna, še do pred kratkim pa je živela bolj ali manj v izolaciji, pred tem pa je imela veliko prijateljev. Pritiske javnosti je na različne načine doživljala tudi njena družina.
Sodišče je sledilo njenim navedbam, in ugotovilo, da so bile izjave Antona Bunderle neresnične in da je maja 2003 v Črnem lesu dejansko umrlo osem in ne 21 varovancev, proti Duški Lajh pa v zvezi s tem ni bilo nobenega sodnega postopka. Toženka in Bunderla imata še možnost pritožbe na izrečeno sodbo.
Ceste zahtevale eno smrtno žrtev
V preteklem tednu je na slovenskih cestah ugasnilo eno življenje. Letos so ceste terjale dobro tretjino manj žrtev kot v enakem lanskem obdobju. Do zadnjega tedna v marcu je v prometnih nesrečah umrlo 21, v enakem obdobju preteklega leta pa 34 oseb. Gorenjski prometni policisti so minuli konec tedna izvajali poostren nadzor psihofizičnih sposobnosti voznikov. Ustavili so jih 221, preizkus alkoholiziranosti jih je opravljalo 164, med njimi je bilo 15 tako opitih, da so jih pospremili v treznilnico, srečali pa se bodo tudi s sodnikom.