Velik dar iz Nemčije
Nemško podjetje Baufritz se je odločilo pomagati Društvu Barka. Na Jeprci so jim brezplačno postavili montažni objekt, v katerem bodo delavnice. Za današnji čas skorajda neverjetna zgodba.
Na Jeprci so sredi februarja začeli graditi temelje za delavnice Društva Barka. Montažni objekt, čigar pritličje meri štiristo kvadratnih metrov, je medtem že pod streho. Nič nenavadnega, če ga ne bi brezplačno postavilo nemško podjetje, ki izdeluje ekološke montažne hiše. V Slovenijo so poslali osem delavcev, ki te dni zaključujejo z deli.
Društvo Barka je skupnost, v kateri živijo in delajo odrasle osebe z motnjo v duševnem razvoju in njihovi spremljevalci, večinoma prostovoljci. Prav prostovoljci in dobri ljudje, ki jim vsa ta leta stojijo ob strani, so tisti, ki jim pomagajo pri uresničevanju sanj. Tudi s pomočjo darov so v društvu zgradili dve hiši v Zbiljah, v katerih živi deset oseb, še osem pa se jih dnevno vozi na delo. Delavnice imajo v spodnjih prostorih obeh hiš, za mizarsko delavnico pa imajo prostore v najemu. Njihove sanje so bile, da bi delavnice imeli pod eno streho. In sanje postajajo resničnost. Objekt na Jeprci, v katerem bodo delavnice, že stoji, društvo pa ga ni kupilo. Nemško podjetje Baufritz jim ga je namreč podarilo in v teh dneh so ga postavili njihovi delavci, ki za to delo niso posebej plačani. To je prva ekipa, ki so jo poslali na Jeprco, kot je povedal Klemen Kastelic, direktor Društva Barka in odgovoren za skupnost, pa naj bi do konca leta prišlo še okrog deset ekip: »Nekaj jih bo iz podjetja Baufritz, nekaj pa od njihovih okrog šestdesetih kooperantov, ki sodelujejo pri tem projektu. Podjetje, ki zaposluje okrog 250 ljudi, ni tako močno, da bi kar samo vse doniralo, zato so med delavci in kooperanti iskali prostovoljce.«
Nove delavnice so sad dolgoletnega prijateljstva med Društvom Barka in prijatelji v nemškem mestu Memmingen. Kastelic je pojasnil: »Prijateljica ustanoviteljice Društva Barka v Sloveniji je Nemka in živi v Nemčiji, v Memmingenu. V tamkajšnji župniji so nam pomoč ponudili že ob ustanavljanju naše skupnosti. Zbirali so posode, posteljnino, manjše kose pohištva. Ta pomoč se je potem nadaljevala vsako leto, poleg tega smo začeli hoditi k njim, oni pa k nam.« Nikoli pa si verjetno niso mislili, da jim bodo prijatelji brezplačno postavili objekt, v katerem bodo delale osebe z motnjo v duševnem razvoju. Slednji se novih delavnic zelo veselijo, spremljajo, kako napredujejo dela, in z dobrotami in pristnim nasmehom na obrazu razveseljujejo nemške delavce in potrjujejo, da njihovo prostovoljstvo ne bo zaman.