Minister za lokalno samoupravo Henrik Gjerkeš (Foto: Tina Dokl)

Optimalno je šest pokrajin

Minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Henrik Gjerkeš ostaja optimist in upa, da jim bo še do konca tega leta uspelo uskladiti vprašanje ustanavljanja pokrajin, kar naj ne bi postalo stvar političnega prestiža.

Sami ste rekli, da je projekt ustanavljanja pokrajin upočasnjen. Kaj konkretno to pomeni?

»To pomeni, da smo se še bolj racionalno posvetili tej problematiki, da bomo več pozornosti namenili mnenju širše javnosti, zato smo zakonodajo objavili tudi na naši spletni strani. Več časa bomo porabili za pogovore z opozicijskimi strankami, saj smo v koaliciji dosegli načelno soglasje.«

Pričakujete, da bodo pokrajine ustanovljene še v tem mandatu?

»Pričakujem.«

Strateški svet za regionalizacijo in decentralizacijo se je zavzel za velike pokrajine, se pravi od tri do osem. Katero je znotraj tega optimalno število pokrajin?

»Optimalno število se nam je zdela številka šest, kar smo predstavili tudi poslanskim skupinam. V koalicijskih strankah smo naleteli na odobravanje, medtem ko opozicija še vedno vztraja pri svojem predlogu 14 pokrajin, ki smo ga pred kratkim v parlamentu z argumenti zavrnili. Veseli pa me, da so svojo členitev Slovenije argumentirali na enak način, kot jo bomo mi. Problem je samo konceptualne narave. Zato upam, da bomo s potrpežljivostjo na eni in drugi strani prišli do številke, ki bo sprejemljiva za vse.«

Kako torej nameravate prepričati opozicijo?

»Tako kot smo začeli. V prvem krogu smo se pogovarjali in poslušali argumente drug drugega. Ker poudarek ne bo na številu pokrajin – na koncu bomo sicer neko število morali izbrati – ampak na pristojnostih in vsebini pokrajin ter predvsem tem, kar bo prinesel novi zakon o skladnem regionalnem razvoju, to je uveljavitvi območij, niti ne več statističnih regijah, mislim, da bodo pretehtali ti argumenti in bomo lahko tisto število, ki je kamen spotike pri vsakih pogovorih, s konsenzom sprejeli.«

Za predlog členitve Slovenije ste zaprosili tudi Organizacijo za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Kaj pričakujete od tega?

»Želeli smo še dodatno, neodvisno analizo stanja v Sloveniji. Na podlagi teh podatkov, ki bodo še dodaten strokovni argument pri pogajanjih z opozicijo, bomo dejansko lahko rekli, da je naš predlog optimalen in boljšega ne moremo sestaviti. OECD je taka mednarodna in nepolitična avtoriteta, ki ji je težko oporekati na strokovni ravni. Na politični ravni pa upam, da to ne bo prešlo v vprašanje političnega prestiža, ampak bomo ostali pri racionalni debati.«

V kolikšnem času naj bi OECD podala svoj predlog?

»Zaprosil sem jih, da nam bodo delne rezultate javno predstavili že maja. Prosil sem jih, naj se osredotočijo na teritorialni vidik, predvsem zaradi zakona o skladnem regionalnem razvoju.«

Po najbolj optimistični napovedi – kdaj bi torej lahko dobili pokrajine?

»Predsedniku vlade smo predlagali nov rokovnik, po katerem je to konec leta 2011. Ne bi namreč rad, da še enkrat zamujamo, kar smo sami zastavili. Sem optimist in upam, da bomo do konca leta pokrajine definirali vsaj v taki meri, da bomo rekli, da smo se pripravljeni racionalno pogovarjati. Sicer bo to postalo vprašanje političnega prestiža in se bo prestavljalo v neskončnost.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / nedelja, 19. december 2021 / 09:37

Proizvodnjo prilagajajo dnevnim cenam elektrike

Visoki stroški energije vplivajo na poslovanje podjetij, ki so energetsko intenzivna. Eno takšnih je tudi SIJ Acroni Jesenice, kjer stroški energije predstavljajo že četrtino celotnih stroškov.

Objavljeno na isti dan


Kultura / četrtek, 1. december 2011 / 07:00

Donatorji pomembni za muzej

V petek so v Plesni dvorani Radovljiške graščine predstavili nove donacije Mestnemu muzeju Radovljica in ob tej priložnosti podelili zahvali največjima donatorjema za zapuščino skladatelja Uroša Kreka...

Prosti čas / četrtek, 1. december 2011 / 07:00

Razmigajmo možgane

Brain Gym oziroma telovadba za možgane je učna metoda s šestindvajsetimi specializiranimi vajami, ki izboljšujejo koncentracijo, organizacijo in komunikacijo.

Gospodarstvo / četrtek, 1. december 2011 / 07:00

Mladi izumitelj patentiral elektrarno

Nejc Oder iz Sela pri Vodicah je pri šestnajstih letih izumil minielektrarno s termovoltaičnim sistemom, a gre le za prvi prototip z dolgega seznama inovativnih idej, ki jih razvija.

Prosti čas / četrtek, 1. december 2011 / 07:00

Festival, ki združuje

Od četrtka do sobote je v Kranju potekal 1. mednarodni festival bosansko-hercegovskih kulturnih društev, kjer so uspešno predstavili kulturne dosežke različnih etničnih skupin.

Šport / četrtek, 1. december 2011 / 07:00

Črni Panterji si želijo tudi v tujino

Člani Športnega društva Črni panter pod vodstvom Anžeta Cofa uspešno vihtijo pesti in brcajo tudi na mednarodnih tekmovanjih. Zadnje tekmovanje, ki so se udeležili, je bilo Slovenija Open v Zagor...