Težave pri selitvi kmetij
Kmetje so na javni tribuni opozorili na probleme pri selitvi kmetij na obrobje vasi.
Cerklje – Občinski odbor SDS Cerklje in Strokovni svet SDS sta v sredo pripravila v Cerkljah javno tribuno o dopolnilnih dejavnostih na kmetijah in o aktualni kmetijski politiki. »Zaskrbljeni smo nad razmerami v kmetijstvu, tudi naša pričakovanja glede ukrepanja vlade so bila večja. Cene kmetijskih pridelkov so se drastično znižale, med prejemniki socialnih pomoči je kar enajst odstotkov kmetov …,« je dejal Franc Sušnik, predsednik odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pri Strokovnem svetu SDS, in dodal, da so v Sloveniji dopolnilne dejavnosti na kmetijah še slabo razvite, saj se z njimi ukvarja le štiri odstotke kmetij, največ s strojnimi storitvami, turistično dejavnostjo in predelavo kmetijskih pridelkov.
Ekonomski položaj hribovskih in gorskih kmetij je možno izboljšati tudi s podeljevanjem koncesij za gospodarjenje z državnimi gozdovi. Sergij Daolio, direktor sklada kmetijskih zemljišč in gozdov, je ob tem predstavil pred kratkim objavljeni javni poziv kmetijam za pridobitev koncesije, za katero je eden od pogojev, da lastni in s koncesijo pridobljeni gozdovi predstavljajo zaokroženo celoto, ki ne presega dvesto hektarjev. Mark Jaklič, svetovalec na področju ekološkega kmetovanja, je kmetom predstavil različne možnosti prodaje pridelkov in izdelkov na domu, poslanec Robert Hrovat pa je ugotavljal, da v tem mandatu sprejete zakonske spremembe niso izboljšale položaja kmeta.
Kmetje so v razpravi opozorili predvsem na probleme pri preselitvi kmetij iz prostorsko utesnjenih vaških središč na obrobje vasi, pri tem pa so se spraševali, kdo to ovira. Branko Ravnik, generalni direktor direktorata za kmetijstvo na kmetijskem ministrstvu, ki je bil gost javne tribune, je dejal, da sicer v zadnjem času zavirajo pozidavo najboljših kmetijskih zemljišč, vendar pa kmetom želijo ustreči.