Zaspimo z zelišči (2)
Mogoče se sprašujete, zakaj v času, ko se nekaterih že loteva spomladanska utrujenost in bi spali dan in noč, tvezimo o nespečnosti.
Najprej zato, ker spomladi ne udari le spomladanska utrujenost, pač pa je pogostejša tudi nespečnost, drugič pa zato, ker smo pred dnevi, natančneje 19. marca, praznovali svetovni dan spanja. A ker spanec žal ni samoumeven za vse ljudi, tudi tokrat ponujamo nekaj uspavalnih nasvetov iz domače lekarne.
Preden se lotimo zdravilnih zelišč, ki jih priporočajo pri motnjah spanja, še dva preprosta ljudska nasveta za trden spanec. Pred spanjem popijmo deciliter mlačnega mleka, v katerem smo stopili žlico domačega točenega medu. Ali pa kozarcu vode dodamo žlico jabolčnega kisa in žlico medu ter spijemo po požirkih, preden se odpravimo v posteljo.
Hmelj že, vendar ne v pivu
Hmelj (Humulus lupulus), glavna sestavina piva, ima dolgo tradicijo uporabe pri motnjah spanja, napetosti in nemiru. Znanstvena medicina priporoča uporabo hmeljevih poganjkov ali končnih pripravkov v obliki dražejev zlasti pri nespečnosti, ki je posledica skrbi ali živčne slabosti. Hmeljev čaj na splošno pomirjevalno vpliva na živčevje, telesni in živčni nemir popustita, depresija se poleže, povečana dejavnost srca se uravna. Tudi Simon Ašič je bil mnenja, da hmeljev čaj vrača in omogoča normalen spanec. Pripravimo ga v obliki poparka: dve žlički hmeljevih poganjkov prelijemo s skodelico vrele vode in pokrito pustimo stati deset do petnajst minut. Na dan pijemo dve do tri skodelice čaja, posebno pred počitkom. Hmeljev čaj navadno pijemo v kombinaciji z baldrijanom, meliso ali šentjanževko. Hmeljeve blazinice se uporabljajo pri blagi nespečnosti.
Sivka v sen zvabi tudi nespečne otroke
Sivka (Lavandula angustifolia) je nežen tonik za krepitev živčnega sistema. Zaradi sproščujočega in pomirjajočega učinka se sivkini pripravki zelo dobro obnesejo pri motnjah uspavanja, tudi pri otrocih, ki obožujejo njen vonj. Sivkin čaj pripravimo kot poparek iz ene do dveh žličk posušenih cvetov. Pijemo dve do tri skodelice čaja na dan po požirkih. Zadnjo spijemo pol ure pred odhodom v posteljo. Zase ali za naše nespečne malčke lahko pred spanjem pripravimo tudi uspavalno kopel: petdeset gramov cvetov poparimo z litrom vrele vode, pustimo pokrito stati deset minut, odcedimo in poparek dodajmo kadni kopeli. Še lažje je, če tri do deset kapljic eteričnega olja sivke kanemo v kopel, v kateri se namakamo pred spanjem.
Šentjanževka za kronično nespečne
Sodobne znanstvene raziskave kažejo, da šentjanževka (Hypericum perforatum) lahko uspešno zdravi kronično nespečnost in blage depresije, ki so posledica kemijskega neravnovesja v možganih. Z dobrim uspehom jo uporabljajo tudi pri otrocih in mladostnikih, ki imajo težave s spancem in koncentracijo. Če jemljete druga zdravila, morate o uživanju šentjanževka obvestiti svojega zdravnika. Čaj pripravimo kot poparek: eno do dve žlički posušene zeli poparimo s skodelico vode in pustimo pokrito stati deset minut, nato precedimo. Zjutraj in zvečer spijemo po skodelico čaja, otroci do treh let pa polovično mero.
Melisa pri živčno pogojenih motnjah uspavanja
Ljudem, ki so se cele noči premetavali v postelji, so že padarji svetovali, naj žličko melise (Melissa officinalis) prelijejo s skodelico vode, po petih minutah precedijo in potem mlačni čaj osladijo z žličko medu, ali pa, da petnajst kapljic melisnega žganja kanejo v kozarec vode in popijejo pred spanjem. Dandanes tudi znanstvena medicina priporoča uporabo melise pri živčno pogojenih motnjah uspavanja. Melisni čaj dobrodejno vpliva tudi na otroke, ki s težavo zaspijo.
Nekaj čajnih mešanic
Pri nespečnosti koristi čajna mešanica iz sivke, baldrijanove korenine, šentjanževke in trobentic. Dobro se izkaže tudi čajna mešanica iz melise, hmeljevih poganjkov in baldrijanove korenine. Spanec bo hitro prišel tudi, če boste pomešali enake dele poprove mete, melise, baldrijanove korenine in ognjič, ji dodali dve žlički medu in spili zjutraj in zvečer po skodelico čaja.
Uspavalna blazinica
Če sodite med nesrečneže, ki jim spanec ni samoumeven, si omislite zeliščno blazinico proti nespečnosti: iz lanenih krp sešijemo vrečico, ki jo napolnimo s posušenimi zelišči hmelja, baldrijana, poprove ali kakšne druge vrste mete, melise, kamilice, sivke in pirinimi oluščki.