Uglednežev pa od nikoder

Predsednik slovenske vlade Borut Pahor je od same izvolitve na ta najvišji državniški položaj do vratu v delu. Če ne čisti »kopačk« na kateri od pomembnejših mednarodnih nogometnih spektaklov, je bodisi na prireditvi v čast Slovenca leta bodisi na slovesni proslavi v Dražgošah bodisi na inavguraciji novega ljubljanskega nadškofa bodisi na pogovorih s predstavniki romske skupnosti bodisi na kakem drugem pomembnem dogodku znotraj meja države, ki ji vlada. Če bo šlo tako naprej, bo sam sebe razčetveril, če se smem izraziti v prispodobi, ne da bi mi to kdo zameril.

Kajpada se vladni predsednik Borut Pahor srečuje tudi z gospodarstveniki, predstavniki delodajalcev in delojemalcev, z obojimi ima kar precejšnje težave, s sindikalisti, z ministrom za pravosodje Alešem Zalarjem in z generalno državno tožilko Barbaro Brezigar, s katerima ima prav tako križe in težave, in tako naprej in tako naprej, dokler ne mine dan. Za nameček se je prisiljen ubadati še z resnimi in neresnimi aferami, ki rastejo kot gobe po dežju.

Nič se ne čudim, da mu ostane za mednarodno skupnost in za kolege iz Evrope presneto malo časa. Izjema so hrvaška vladna predsednica Jadranka Kosor in kar je drugih političnih veljakov od Kolpe do (nekdanje) Vardarske banovine in še malo južneje do Albanije.

Ko sem ravno pri Albaniji, naj omenim, da je ta država ena redkih, katerih premier Barim Topija se je blagovolil odzvati povabilu Boruta Pahorja in se je konec lanskega leta oglasil na Gregorčičevi v Ljubljani. Nekaj dni pred njim se je v Ljubljani oglasil tudi madžarski vladni predsednik Laszlav Solyoma, avgusta se je na uradnem obisku ustavil kitajski vladni predsednik Hui Lianqvuj, sredi največje vročine, točneje 21. julija lani, se je na uradnem obisku zglasil še Renk Tonda, se pravi predsednik deželne vlade Furlanije Julijske krajine, junija je bil pri nas šef jordanske vlade Nader Dahabij, v začetku aprila je bil pri Borutu Pahorju na obisku francoski vladni predsednik Francois Fillon. In to bi bili tudi vsi, ki so se odzvali vabilu slovenskega vladnega predsednika. Razen, se razume, predsednikov nekdanjih bratskih republik, med katerimi prednjači Hrvatica Jadranka Kosor.

Nekoliko uglednejša bilanca so odhodi vladnega predsednika Boruta Pahorja na obisk kolegov državnikov v tujini, pri čemer je šlo praviloma za delovne in ne uradne obiske. Tako se je slovenski vladni predsednik oglasil v Parizu, v Londonu, v Washingtonu, na Finskem in na Švedskem, pa v Pragi, v Rimu in v Berlinu, a kaj, ko nam obiska ni vrnila ne Angela Merkel, ne Gordon Brown, ne Silvio Berlusconi, ne Nicolas Sarkozy, ne Barac Obama, ne nihče od kolikor toliko uglednih tujih državnikov, ki bi si jih ubogi Borut Pahor nedvomno želel videti v Ljubljani. Celo več. Božji namestnik na Zemlji, se pravi papež Benedikt XVI., ga je postavil celo pred vrata.

Zakaj tako? Po mojem mnenju zaradi Hude jame in drugih zgodovinskih laži o medvojnem in povojnem dogajanju, zaradi aktualnih kriminalnih navez na najvišji državni ravni, zato ker Slovenija najmanj od sredine osemdesetih let prejšnjega stoletja ni bila tako rdeča, kot je zdaj, in tako dalje in tako naprej, in je v domala popolni družbeni in politični dekadenci.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / četrtek, 9. maj 2019 / 11:16

Večji požar v Publikusovem zbirnem centru

Obsežen požar je gasilcem uspelo omejiti, intervencija pa še traja.

Objavljeno na isti dan


Mularija / torek, 16. september 2008 / 07:00

Otroci uživali na bazarju

Letošnji Otroški bazar je privabil veliko število otrok, mladih in pa družin, ki so se zabavali na zanimivih delavnicah in se družili med seboj ...

Prosti čas / torek, 16. september 2008 / 07:00

Slovenska popevka ostala doma

Iz leta v leto slovensko pop-festivalsko dogajanje spremljajo škandalčki, zmagujejo (najmanj) pričakovane skladbe, denarne nagrade so največkrat majhne.

Gospodarstvo / torek, 16. september 2008 / 07:00

Priznanja za kakovosten med

Čebelarsko društvo Naklo je devetič povabilo slovenske čebelarje na oceno medu. Podelili so enajst zlatih priznanj.

Šport / torek, 16. september 2008 / 07:00

SAM je zahtevna preizkušnja

Petdeset kilometrov na Slovenskem alpskem maratonu je najhitreje pretekel Avstrijec Reinhold Pototschnig. V težkih razmerah je ženski rekord na 35 km postavila Valerija Mrak.

Gorenja vas-Poljane / torek, 16. september 2008 / 07:00

Boljša hrana v novi kuhinji

Gorenja vas - Tako pravijo Tilen, Peter in Aljoša iz 8.a razreda Osnovne šole Ivana Tavčarja v Gorenji vasi, ki so sredi tedna malicali pred novo kuhinjo. To je občina med počitn...