Nizka cena jih je spodbudila k razmišljanju
Brojanova kmetija iz Dorfarjev prodaja na mlekomatu v Škofji Loki poleg mleka že tudi mlečne izdelke.
Dorfarje – »Odkupna cena mleka se je v zadnjem času zelo znižala. V najslabših mesecih smo dobili za liter mleka 25 centov, trenutno je cena dva centa višja. Ker sva oba z ženo odvisna le od dohodka na kmetiji, sva morala začeti razmišljati o tem, kako bi povečala zaslužek. Septembra lani sva pri Mercatorjevi trgovini v Podlubniku v Škofji Loki postavila mlekomat za prodajo dnevno svežega mleka, letos sva mlekomat še tako tehnično dopolnila, da omogoča tudi prodajo izdelkov, narejenih iz mleka z naše kmetije,« je povedal gospodar Stane Cof in dodal, da kupcem ponujajo na mlekomatu od sredine letošnjega februarja poleg mleka še navadni in sadni jogurt, skuto, sirni namaz – enega z drobnjakom in drugega s česnom in peteršiljem, kislo smetano, skuto s sadjem, kajmak in sirotko. »Z odzivom kupcev sva za zdaj zadovoljna, je pa to za naju tudi dodatna obveznost. Vsak dan morava dostaviti v mlekomat sveže mleko in hkrati poskrbeti, da ne zmanjka mlečnih izdelkov ali da jim morebiti ne poteče rok trajanja.«
Na Brojanovi kmetiji so že doslej izdelovali skuto za lastne potrebe, Mija in Stane sta se za predelavo mleka usposabljala na tečaju v biotehniškem centru v Strahinju, še pred odločitvijo za prodajo izdelkov na mlekomatu pa sta trg »testirala« tako, da sta ob sobotah, ko je največ kupcev, ob mlekomatu sama prodajala še izdelke. Odziv je bil dober in to ju je opogumilo. »Če bodo možnosti, bi rada postavila v Škofji Loki še en mlekomat in ponudbo dopolnila z nekaterimi novimi mlečnim izdelki,« razkrivata načrte Mija in Stane.
Na kmetiji obdelujejo deset hektarjev lastnih in tri hektarje najetih kmetijskih zemljišč, imajo pa tudi sedem hektarjev gozda. Posest je precej razdrobljena, do najbolj oddaljenih zemljišč je več kot pet kilometrov. Do 1992. leta so se ukvarjali predvsem s pridelovanjem krompirja, v najboljših časih so ga posadili tri hektarje in z njim (zlasti v času premiera Anteja Markovića) tudi dobro zaslužili. Ko so zgradili nov, večji hlev, so pridelavo krompirja tudi zaradi vse slabšega zaslužka začeli zmanjševati, lani so ga imeli le trideset arov, letos pa še razmišljajo o tem, ali bi ga sploh posadili ali ne. Že petnajst let je glavna dejavnost prireja mleka. Redijo štirideset goved, od tega 24 krav molznic, in imajo 140 tisoč litrov mlečne kvote, ki pa je v zadnjih letih zaradi smole pri živini niso popolnoma izkoristili. Veliko večino mleka kljub prodaji prek mlekomata in predelavi v izdelke še vedno prodajo v škofjeloško kmetijsko gozdarsko zadrugo.