Premier Borut Pahor je iz vlade pospremil še enega ministra, tokrat Milana Pogačnika. (Foto: Jadran Krt)

Nova afera v slovenski politiki

Slovenijo je ta teden razburila nova afera, v katero so vpleteni trije visoki politiki, poslanca SNS Zmago Jelinčič in Srečko Prijatelj ter kmetijski minister Milan Pogačnik.

Ljubljana - Omenjene je policija preiskovala in priprla zaradi suma kaznivega dejanja korupcije in zlorabe položaja. Zgodba se je začela s prijetjem poslanca Srečka Prijatelja, ki so ga zalotili, ko mu je primorski podjetnik izročil 323 tisoč evrov kot podkupnino za posredovanje pri preprodaji zemljišč za Luko Koper. Kriminalisti so sicer že od aprila lani preiskovali različna kazniva dejanja gospodarskega kriminala v Luki Koper, med njimi so bili tudi sporni nakupi zemljišč pri Sežani. Policisti pa so s prisluhi pri nadzoru Prijatelja prišli tudi do Zmaga Jelinčiča in ministra Pogačnika. Kmetijski minister naj bi Jelinčiču v zameno za glasove njegove stranke pri glasovanju o interpelaciji in za podporo spremembi zakonu o skladu kmetijskih zemljišč omogočil spremembo namembnosti kmetijskih zemljišč v Prekmurju. Slednja naj bi namenili gradnji letalskega muzeja, za katerega si je Jelinčič zaman prizadeval že v Ajdovščini. Poleg omenjenih politikov je osumljencev še več, policija pa je opravila več hišnih preiskav in obiskala tudi prostore državnega zbora in vlade.

Minister Milan Pogačnik je v sredo po pogovoru s predsednikom vlade Borutom Pahorjem že odstopil. Dejal je, da zaradi pritiskov, sum jemanja podkupnine pa je po njegovem neutemeljen, češ da ni postavljal pogojev, ki so mu jih očitali v zvezi z zagotavljanjem zemljišča za letalski muzej. Razprava o občinskem prostorskem načrtu v Murski Soboti po njegovih besedah še poteka, te načrte pripravljajo občine in ne ministrstvo, zato iz tega ne more izhajati nikakršna obljuba koristi, je dejal minister. Pri pogovorih z Jelinčičem pa da ni šlo za trgovanje s poslanskimi glasovi, pač pa »za pisni odgovor predlogu SNS glede projekta«. Ob novi aferi je zbledel poskus interpelacije zoper kmetijskega ministra, za katero pa je ta že pripravil zagovor in ga poslal v državni zbor. Afero z bulmastifi bodo še naprej razčiščevali, je ob ministrovem odstopu dejal premier Borut Pahor, ki je odstop sprejel, saj minister, osumljen korupcije, ne zbuja več zaupanja javnosti. Premier je tudi poudaril, da se ne bo vpletal v policijske preiskave, češ da morajo te potekati neodvisno.

Zmago Jelinčič pa krivdo za novo afero pripisuje političnim pritiskom. Prepričan je, da gre za maščevanje notranje ministrice Katarine Kresal zaradi njegovega zavzemanja za slovenske nacionalne pravice in proti izbrisanim. Z odstopom ministra Pogačnika pa meni, da je Kresalova dosegla, da v parlamentu ne bo razprave o bulmastifih. Na to se je ministrica Kresalova odzvala z izjavo, da ne sprejema očitkov o političnem vplivu na policijo, od Jelinčiča pa pričakuje opravičilo, sicer pa napoveduje postopke na sodišču.

Na dogodke, povezane s preiskovanjem politikov in odstopom ministra Pogačnika, se odzivajo tudi politične stranke. Koalicijske ministrov odstop ocenjujejo kot korektno potezo, v SLS, kjer so se že zaradi afere z bulmastifi podpisali pod interpelacijo, menijo, da bi moral odstopiti že tedaj.

Tudi v SDS dogodke tega tedna povezujejo z ministrico Kresalovo, češ da je za ohranitev svojega, z nedavnimi klientelističnimi aferami močno omajanega položaja, pripravljena storiti vse. Pravijo, da je z odstopom ministra Pogačnika Kresalova delno dosegla svoj namen, saj predvidene razprave o nezakonitem vračanju bulmastifov ob obravnavi interpelacije zoper njega ne bo. Vsa razprava o tem bo sedaj strnjena ob interpelaciji zoper njo. V Jelinčičevi stranki SNS pa menijo, da gre za poskus diskreditacije njihovega predsednika in tudi ministra Pogačnika, kar zbuja dvome o pravnosti celotne države ter dokazuje, da si lahko nekateri ljudje podredijo in zlorabijo celotno ministrstvo. Očitek gre spet na račun Katarine Kresal. Sicer pa je Zmago Jelinčič zahteval čim prejšnji sestanek predsedstva SNS, ki naj obravnava vpletenost Srečka Prijatelja v aktualne dogodke ter sprejme odločitev o njegovi izključitvi iz stranke in poslanske skupine.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / četrtek, 27. december 2012 / 07:00

Zabava presenečenja

Sredi decembra je okroglih trideset praznovala Katja Potočnik iz Radovljice. Prijatelji so ji pripravili zabavo presenečenja, ki se je bo slavljenka spominjala še zelo dolgo.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / nedelja, 9. avgust 2015 / 14:44

Podjetnica iz nuje in veselja

Pripravljati hitro hrano po slovensko ter biti zadovoljen tako sam kot stranke, je bilo vodilo Kranjčanke Katje Sušnik, ki se je v slabem letu uveljavila pod imenom Mama Katja.

Bohinj / nedelja, 9. avgust 2015 / 14:43

Rekordni poletni obisk

Na Voglu so poletno ponudbo dopolnili še z jeklenico za spust, t. i. zip line. Poletni obisk ruši rekorde, približuje se celo zimskemu.

Gospodarstvo / nedelja, 9. avgust 2015 / 14:42

V obmejnih krajih peščica tujih kupcev nepremičnin

Lani so tujci v gorenjskih obmejnih upravnih enotah kupili le nekaj nepremičnin.

Radovljica / nedelja, 9. avgust 2015 / 14:41

Skočiš gor, skočiš dol

Na območju Občin Bled, Bohinj in Radovljica je letošnjo poletno sezono prvič na voljo turistom posebej prilagojena oblika javnega prevoza. Avtobusi Hop-on Hop-off omogočajo obiskovalcem lažje odkrivan...

GG Plus / nedelja, 9. avgust 2015 / 14:41

Jezero Kreda je v zasebni lasti

V pregretih poletnih dneh se številni obiskovalci skozi dolino Radovne zapeljejo do jezera Kreda, ki s svojo smaragdno barvo kar vabi na osvežitev. Ob soparnih vikendih se tako ob jezeru nagnete tudi...