Slovenščina v italijanski šoli
Nastop nad trideset učenk in učencev prvih petih razredov iz osnovne šole Ukve/Ugovizza pod vodstvom učiteljice slovenščine in glasbe Alme Prešeren s Trbiža je bil osrednji dogodek dneva slovenske kulture v Kanalski dolini v Italiji.
Recitacija, pesem in igra najmlajših v slovenščini je upanje, da je slovenščina v tej bližnji, pa Slovencem v Sloveniji tako malo poznani dolini obdržala domovinsko pravico. Za naš jezik se na osnovni šoli v Ukvah razdaja učiteljica Alma Prešeren, rojena Ljubljančanka, ki se je po poroki z Jankom Prešernom iz znane zavedne slovenske trgovske družine s Trbiža preselila v Kanalsko dolino. Prešernova Alma in Janko imata dva sinova. Jure skrbi za restavracijo v znanem Marijinem božjepotnem središču na Višarjah, Niko pa živi v Doberdobu. Alma mi je ponosno povedala, da vsi učenci prvih petih razredov v Ukvah obiskujejo predmet o večkulturnosti, za kar je še posebno hvaležna staršem, ki se zavedajo pomena znanja jezikov. V Kanalski dolini poleg italijanščine govorijo še slovensko, furlansko in nemško. »Naši otroci imajo še eno prednost, saj se ne učijo le štirih jezikov, ampak tudi petega, angleščino,« je povedala Alma Prešeren.
Na občini Naborjet/Malborghetto za občane, ki želijo svoje opravke postoriti v slovenščini, skrbi Ana Wedam iz Ukev. Naborješka občina je med tistimi dvaintridesetimi občinami v Furlaniji in Julijski krajini, kjer deluje tako imenovano »slovensko okence«. »Največ Slovencev v Kanalski dolini nas živi v Ukvah, kjer govori slovensko še okrog 60 odstotkov vaščanov. Tudi v Žabnicah jih je še nekaj, drugje pa manj. Trudimo se, da bi naši otroci ohranili naš jezik, negovali naše navade in spoštovali tradicijo. Posebej pomembna se nam zdi raba slovenščine v družinah. S tem dajemo jeziku poseben, praktičen pomen. V narodnostno mešanih zakonih je to malo težje, saj je treba uporabljati oba jezika, vendar se z dobro voljo vse zmore,« je iz praktičnih izkušenj povedala Ana. Njen mož je Italijan, vendar razumevajoč za jezik soproge. »Za slovenščino so tudi v Kanalski dolini prišli boljši časi. Še pred petnajstimi leti so v šolah učitelji svetovali, naj se otroci učijo samo italijansko, saj drugi jeziki niso pomembni, danes pa se prav vsi otroci naše šole učijo tudi slovensko. Upam, da je to znak za začetek obdobja, ko se bo še več ljudi želelo sporazumevati v slovenščini.«