Šoli bosta imeli zaklonišče
Občina Kamnik bo kljub drugačnemu načrtovanju pri gradnji in obnovi obeh mestnih šol morala zgraditi tudi zaklonišče, kar bo investicijo podražilo, verjetno pa tudi upočasnilo.
Kamnik – Po nekaj tednov trajajočih pogovorih med Občino Kamnik in Upravo RS za zaščito in reševanje (URSZR) o tem, ali mora občina pri gradnji in obnovi dveh šol zgraditi zaklonišče, ministrstvo ostaja odločno: zaklonišče bo treba zgraditi.
Zapletlo se je, ko je URSZR občini maja lani poslala smernice, v katerih je bilo navedeno, da bo treba ojačati prvo ploščo ali zgraditi zaklonišče, na podlagi česar se je občina zaradi varčevanja odločila zgolj za ojačano prvo ploščo. A smernice se nanašajo na celotno ureditveno območje, ne le na stavbo šole, ki pa po pravilnikih potrebuje zaklonišče. Ker je zato Uprava prvoten ureditveni načrt zavrnila, je projektant brez soglasja občine v dokument vnesel tudi zaklonišče, nakar je bilo nato izdano pozitivno soglasje. A zdaj se zatika pri denarju. »Nočemo vojne z ministrstvom, a vseeno menim, da bi se lahko dogovorili drugače. Gradnja novih zaklonišč v današnjih časih je nesmiselna, še posebej, ker ima Kamnik centralno zaklonišče le nekaj sto metrov od šol in vzorno urejeno. Ne gre zato, da želimo varčevati pri otrocih, saj bomo v ta projekt vložili več kot dvajset milijonov evrov, želimo le bolj racionalno gradnjo,« je povedal župan Tone Smolnikar in z dokumenti zavrnil nekatera namigovanja, da je občina pred pridobitvijo soglasja z nekaterimi podatki zavajala ministrstvo, češ da gre le za obnovo in ne tudi gradnjo šol.
Kot je poudaril Srečko Seštan, se URSZR v vseh primerih drži zakonodaje in ne dela razlik med občinami. Po njegovem mnenju bi zaklonišče stalo manj kot milijon evrov in nikakor ne dva, kakor poudarja župan. Kako se bodo na dopolnjeni prostorski akt in predvsem na podražitev že tako drage investicije odzvali občinski svetniki, pa bo znano že na eni od prihodnjih sej občinskega sveta.