Poslanci SDS so obsedeli
Poslanci državnega zbora so v torek na pobudo SDS in SLS razpravljali o ustavni obtožbi predsednika države Danila Türka, ker je ob koncu minulega leta odlikoval Tomaža Ertla s srebrnim redom za zasluge.
Ljubljana - Da bi o morebitni predsednikovi kršitvi ustave (kršil naj bi 34 členov ustave in tri člane kazenskega zakonika) presojalo ustavno sodišče, bi moralo za to glasovati dve tretjini poslancev državnega zbora. Tako pa je proti predlogu dveh opozicijskih strank glasovalo 52 poslancev, zanj pa 32. V primeru, da bi bil predlog izglasovan in bi prišel pred ustavno sodišče, pa bi bilo za obtožbo potrebnih šest od devetih glasov ustavnih sodnikov.
Uvodoma je vsebino ustavne obtožbe predstavil prvak opozicije Janez Janša. Ko je ta končal svojo predstavitev, je v državni zbor prišel predsednik države Danilo Türk. Ob njegovem prihodu so vstali vsi poslanci, razen poslancev SDS. Predsednik države je uvodoma dejal, da je v državni zbor prišel iz spoštovanja do poslancev in do institucije državnega zbora, o predlogu za uvedbo postopka ustavne obtožbe pa, da je pravno neutemeljen, moralno nesprejemljiv in politično škodljiv, zato predlagateljem svetuje, da ga umaknejo. Če se to ne bo zgodilo, naj ga poslanci zavrnejo. Janez Janša je uvodoma poudaril, da je predsednik republike z odlikovanjem vodje kriminalne združbe kršil ustavo. Tomaž Ertl je bil po njegovih besedah v preteklosti vodja komunistične tajne policije Udbe, ki je med drugim dokazano odgovorna za mednarodni terorizem in zatiranje svoboščin in človekovih pravic. Tudi vrhovno sodišče naj bi za Udbo ugotovilo, da je med drugim organizirala kriminalne dejavnosti, ponarejala in podtikala obremenilne dokaze, vohunila za lastnimi državljani, jih zapirala, mučila in ubijala. Žrtve da so bili zlasti drugače misleči. Po Janševih besedah je predsednik republike z odlikovanjem Ertla odlikoval osebo, ki je odgovorna za ogrožanje osamosvojitve Slovenije in je pozivala jugoslovanske organe, naj zatrejo osamosvojitvene procese v Sloveniji. Türk je z odlikovanjem prav tako neposredno kršil ustavno pravico do osebnega dostojanstva vsem žrtvam Udbe, je dejal prvak SDS-a in spomnil, da je Türk prisegel, da bo spoštoval ustavni red.
Predsednik države je v svojem odgovoru spomnil, da je Ertla odlikoval za njegovo vlogo pri akciji Sever, ki je bila po njegovih besedah pomembna zmaga na poti Slovenije k samostojnosti. Ustavna obtožba po njegovem ni pravno utemeljena, kajti predmet ustavne obtožbe je lahko le pravni akt ali materialno dejanje predsednika republike, ne pa dejanja, ki so jih ali naj bi jih storile druge osebe. Z ustavno obtožbo se ugotavlja subjektivna odgovornost za konkretna dejanja, v predlogu ustavne obtožbe pa ni nobene pravne utemeljitve. O dejanjih Tomaža Ertla pa je dejal, da o kaznivih dejanjih odločajo sodišča. Če bi bil Ertl obsojen za katero od očitanih kaznivih dejanj, ne bi mogel biti odlikovan. Spomnil je tudi na dejstvo, da je bil Tomaž Ertl še pred njegovim odlikovanjem imenovan za častnega občana Jesenic in da so to imenovanje soglasno podprli vsi občinski svetniki, tudi člani SDS, kar od članov te stranke razume kot dvoličnost. Institut ustavne obtožbe, ki so ga denimo v ZDA v svoji dvestoletni zgodovini uporabili le trikrat, so po njegovem predlagatelji zlorabili za politično obračunavanje.