V Sparu upajo na rast jeseni
Tudi pri drugem največjem slovenskem trgovcu z živili so lani poslovali na približno enaki ravni kot leto poprej. Investicije bodo prilagajali razmeram, saj je likvidnost njihova prva skrb.
Ljubljana – Spar Slovenija je lani s 678 milijoni evrov (podatkov o dobičku ne dajejo) ustvaril le za en tisočinko večji promet kot v letu 2008, kar ocenjujejo glede na razmere gospodarske krize za uspeh in dosežek nad povprečjem trgovske panoge. V Sparu je po besedah generalnega direktorja Igorja Mertviča glavna skrb namenjena likvidnosti, pri čemer ohranjajo svojo odliko, da »plačujejo do dneva natančno«. Razmere so seveda zahtevale stalno ukrepanje, pri čemer je optimizacija poslovanja stalna naloga. Razvili so sistem avtomatskega naročanja, optimirajo logistiko in pekarno, pri čemer se je odločitev za lastno pekarno izkazala za eno najboljših odločitev. Lani so investirali okoli 25 milijonov evrov, in sicer v 12. megamarket Interspar v Velenju ter štiri nove trgovine Spar, med njimi tudi v Lescah. Lani so odprli 194 novih delovnih mest, skupaj jih je bilo ob koncu leta zaposlenih 4143.
Ugotavljajo, da se posledice krize v trgovini pojavljajo z zamikom, saj je prodaja občutneje upadla šele v drugi polovici lanskega leta. Nedvomno se nakupovalne navade potrošnikov spreminjajo, saj so kupci postali bolj racionalni, občutljivi na ceno, trgovinske znamke postajajo zanimivejše, vrednost posameznih nakupov se zmanjšuje. V Sparu, ki je na slovenskem trgu prisoten že 19. leto, ocenjujejo, da so spremembe v nakupovalnih navadah trajne, zato se trudijo temu prilagoditi. Pozornost bodo namenili zlasti segmentiranju ponudbe, razvijanju trgovinskih blagovnih znamk, saj pri tem v Sloveniji zaostajamo (v Sloveniji je 11 odstotkov blaga s temi znamkami, v Sparu nekaj nad 20 odstotkov, v tujini dosegajo 40-odstoten delež). V Sparu, ki ima po ocenah 20-odstoten tržni delež in s tem drugo mesto med trgovci v Sloveniji, se radi pohvalijo, da uživajo visoko stopnjo zaupanja potrošnikov, da imajo sloves kvalitetne ponudbe po najugodnejših cenah, da so jih kupci po neodvisnih raziskavah postavili na prvo mesto, v raziskavi ugleda slovenskih podjetij pa so napredovali s 44. na 14. mesto.
Razen napovedi o razvijanju in prilagajanju ponudbe pa direktor Mervič nikakor ne želi napovedovati letošnjega poslovanja. Začetek je letos približno enak lanskemu, kar je dobro, če se bo vsaj približno tako nadaljevalo, pa bodo zaradi lanske nižje primerjalne osnove v drugi polovici leta zabeležili tudi rast. Največja grožnja za poslovanje trgovine v celoti je po besedah Merviča morebitna nadaljnja rast brezposelnosti, saj bodo kupci še bolj zadržani, psihološki učinek pa še bolj zavrl prodajo. Vsekakor je cilj ohraniti poslovanje vsaj na lanski ravni, skrb za likvidnost pa bo odločilna pri obsegu investicij.