Odpadki postajajo donosen posel
Čeprav je bilo že dalj časa napovedovano, da se bo zaradi zapleta z odlaganjem odpadkov v MO Kranj in vseh primestnih občinah občutno podražil odvoz odpadkov, pa so februarske položnice pomenile končno streznitev za vse uporabnike te storitve. Običajno je zmeraj tako, da nas šele močan poseg v našo denarnico strezni in začnemo iskati rešitve, kako znižati stroške določene storitve. To pa pomeni tudi pritisk na strukture, ki bi morale že davno poskrbeti za rešitev problematike odpadkov, vendar z redkimi izjemami v Sloveniji raje mirno čakajo, da končno pride do revolta uporabnikov.Mestna občina Kranj je že pred desetimi leti začela z uvajanjem ekoloških otokov. Po začetnih težavah se je na ta način postopoma le začelo ločeno zbiranje odpadkov tudi za gospodinjstva. Na ta način se je seveda posebej pri ekološko ozaveščenih uporabnikih izredno zmanjšala količina odpadkov, ki se odvažajo na deponije s strani javnega podjetja Komunala Kranj.
Ni pa temu zmanjšanju sledila politika obračuna odvoza odpadkov.
Seveda je za oblastnike najlažji obračun po kvadratnem metru stanovanjske površine, kasneje je bilo to spremenjeno na število oseb v gospodinjstvu s komentarjem, da je to bolj pravično. Pri prejšnji nizki cena odvoza odpadkov se okoli te politike obračuna niti ni kaj posebno polemiziralo.
Mislim pa, da je sedaj napočil čas, ko bomo morali uporabniki storitev odvoza odpadkov do izvajalcev in njihovih upravljavcem (beri občinam in njihovim voljenim strukturam) le postaviti prave zahteve:
1. Uporabnikom se takoj začne zaračunavati odvoz odpadkov po številu dejanskih odvozov. Ta ukrep ne zahteva posebnih dodatnih stroškov, bo pa spodbuda za ekološko manj ozaveščene, da takoj začnejo ločevati odpadke.
2. Razmisli naj se o možnosti uvajanja sistema tehtanja odpadkov na mestu prevzema.
Bližajo se lokalne volitve in zagotovo bomo občani zelo pozorni, kaj se nam bo obljubljalo glede politike ravnanja z odpadki. V okoljih, kjer imajo sposobne lokalne politike, so to problematiko že ustrezno rešili z obilico evropskih sredstev, pri tem odprli nova delovna mesta. V okoljih, kot je naše kranjsko (gorenjsko), se je na veliko sestankovalo, naredilo pa malo.
Poleg ukrepov lokalne politike pričakujemo, da bo novi minister za okolje in prostor tudi na državni ravni temeljito spremenil odnos do izvora odpadov. Z ustreznimi ukrepi je namreč možno dolgoročno spremeniti obnašanje potrošnikov in zagotoviti, da bo odpadkov bistveno manj, kot pa jih imamo sedaj. Kot ljubitelja narave me posebej moti pišmeuhovski odnos do nepovratne embalaže - plastenk in pločevink. Posejana je ob vseh cestah, poteh, potokih, vse pogostejše se pojavi tudi na najbolj odročnih mestih v gozdovih, ker si morajo gobarji s pivcem pogasiti žejo ob najdenih prekrasnih jurčkih. To kar kliče po enakem ukrepu, kot ga je uvedla soseda Hrvaška (obveznem odkupu), čeprav bo nasprotovanje vseh mogočih lobijev zagotovo izjemno.
Še sreča, da imamo evropske direktive, le-te nas bodo le primorale v ukrepanje, čeprav bomo stroške v celoti nosili uporabniki. Zatorej politiki vseh nivojev, čakamo, kaj nam boste ponudili. Od tega bo zagotovo v prihodnje tudi odvisen moj glas.
Janko Kokalj