Nujno potrebujejo dva sodnika
"Okrožno sodišče v Kranju ne zmore obvladovati povečanega pripada zadev niti zmanjševati sodnega zaostanka, in se bo stanje še poslabšalo, če ne bo dobilo še dveh sodnikov," opozarja predsednik sodišča Mihael Kersnik.
Kranj - Čeprav so na Okrožnem sodišču v Kranju lani rešili za skoraj pet odstotkov več zadev kot leto pred tem, pa je konec leta vseeno ostalo kar za trinajst odstotkov več nerešenih zadev kot v letu 2008, sodni zaostanek pa se je povečal za slabih osem odstotkov. Kot je pojasnil predsednik sodišča Mihael Kersnik, se je to zgodilo zaradi skoraj devet odstotkov večjega pripada vseh zadev, drugi razlog pa je v pomanjkanju sodnikov. »Okrožno sodišče v Kranju ne zmore obvladovati povečanega pripada zadev niti zmanjševati sodnega zaostanka, in se bo stanje še poslabšalo, če ne bo dobilo še dveh sodnikov. Sodišče ne bo moglo uresničevati načela sojenja v razumnem roku. Okrožno sodišče v Kranju je zato ministrstvo za pravosodje znova zaprosilo za razpis obeh prostih sodniških mest. Nova sodnika bi nam zelo prav prišla za gospodarsko in kazensko sojenje, kjer je največji pripad novih zadev,« je razložil Kersnik. Novi sodniški mesti doslej še nista razpisani, saj je stališče ministra Aleša Zalarja, da je treba najprej proučiti stanje in razmere na sodiščih, je še dodal.
Kranjsko sodišče je sicer že od septembra 2008 poslovalo brez dveh sodnikov. Vse leto 2009 je manjkal en sodnik, drugi manjkajoči sodnik je pričel delati šele sredi maja, z novim letom pa je zaradi upokojitve spet nastal manko dveh sodnikov. Kot že omenjeno, so kljub temu sodniki, sodni referenti, strokovni sodelavci in sodno osebje rešili za slabih pet odstotkov več zadev, sami sodniki pa za dobrih šest odstotkov več zadev. Njihova storilnost je bila lani 131-odstotna, kar je več kot predlani. »Cilj poslovanja sodišča je v odpravljanju sodnega zaostanka, tako da sodniki pri reševanju zadev spoštujejo vrstni red dodeljenih zadev, zakonsko prednostne zadeve ter tekoče in stalno obravnavajo zadeve. Največje breme pri sojenju nosijo sodniki, pri tem pa je potrebno dobro sodelovanje usposobljenega sodnega osebja. Delež potrjenih zadev se je povečal, kar kaže na povečano strokovnost dela sodnikov pri vodenju postopkov in odločanju,« ocenjuje Kersnik. Okrožno sodišče Kranj je sicer že leta 2008 začelo projekt mediacije, ki se je nadaljeval tudi lani. Njegova uspešnost je precejšnja, saj so stranke v kar sedemdesetih odstotkih dale soglasja.
Lani so s finančno pomočjo ministrstva za pravosodje izvedli obsežno prenovo kranjske sodne stavbe. V pritličje so bili poleg vložišča in blagajne preseljeni kazenski, pravdni, družinsko-pravdni in stečajni vpisniki ter vpisnika za mediacije in gospodarsko-pravdne zadeve. Tja so preselili tudi vse vpisnike Okrajnega sodišča v Kranju. Preiskovalni oddelek so skupaj z vpisnikom preselili v drugi del pritličja. Preiskovalnima sodnicama sta bili zagotovljeni dodatni razpravni dvorani, sodišče pa je v pritličju pridobilo tudi večjo razpravno dvorano. Sodniki so bili premeščeni v preurejene kabinete v višja nadstropja sodne zgradbe. »S tako prenovo je zagotovljena boljša dostopnost sodišča, zagotovljena je hkrati tudi večja varnost za stranke, pooblaščence, sodnike in sodno osebje,« pravi Kersnik.
Na podlagi priporočil vlade in sprejetega proračuna na Okrožnem sodišču potekajo tudi varčevalni ukrepi, s katerimi zagotavljajo in kontrolirajo zakonitost, namenskost in gospodarnost razpolaganja s proračunskimi sredstvi v sedanjih razmerah. »Varčujemo pri materialnih stroških, nakupu strokovne literature, zmanjšujemo nadure sodnega osebja z boljšo izkoriščenostjo njihovega delovnega časa, omejili smo tudi udeležbo sodnikov na izobraževanjih, ki jih ne organizira ministrstvo za pravosodje. Prav tako odpravljamo študentsko delo, trenutno na našem sodišču dela samo še ena študentka,« je Kersnik konkretiziral varčevalne ukrepe na največjem gorenjskem sodišču.