Gradnja domov povsod zamuja
Pred dvema letoma je država podelila štiri koncesije za izvajanje institucionalnega varstva starejših na Gorenjskem. Na nobeni lokaciji še niso začeli graditi!
Kranj – Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je leta 2008 podelilo štiri koncesije institucionalnega varstva za starejše (domovi za starejše) na Gorenjskem. Domove naj bi odprli: v Kranjski Gori do 1. septembra 2010, v Žireh do 1. decembra 2009, v Cerkljah 1. julija 2010 in v Komendi do 30. junija 2010. Pri vseh gradnjah pa se zatika. Upravna enota Škofja Loka je podjetju Deos prejšnji teden zavrnila izdajo gradbenega dovoljenja (lani decembra pa je gradbeno dovoljenje razveljavilo ministrstvo za okolje) za dom v Žireh.
»Na odločbo upravne enote se bomo pritožili, saj so nam postavili nerazumno kratek rok za dopolnitev vloge za izdajo gradbenega dovoljenja, hkrati pa so odločbo izdali pred iztekom tega roka,« pravi Bojan Kranjc, direktor podjetja Deos. Ta bo nadaljeval priprave na gradnjo, v najslabšem primeru pa bodo oddali novo vlogo za izdajo dovoljenja. Na vprašanje, kdaj bo dom v Žireh odprt, direktor ne more odgovoriti, zagotavlja pa, da bo začel obratovati dobro leto po pridobitvi pravnomočnega in dokončnega gradbenega dovoljenja. V zemljišča, projekte in študije je Deos do sedaj vložil več kot milijon evrov.
Gradbinec GIP bi moral začeti delati v nekaj mesecih, vendar se, po neuradnih informacijah, zatika pri denarju. Projekt je sicer vreden okoli 24 milijonov evrov, od petih gradbenih dovoljenj ima poseben zavod pridobljena tri. »V interesu občine je, da se gradnja čim hitreje začne, zato sem zelo aktiven tudi pri pridobivanju potencialnih soinvestitorjev,« pravi Franc Čebulj, župan občine Cerklje. Tudi občina je pripravljena vložiti petino vrednosti potrebne investicije, čeprav Čebulj trdi, da gre za regijski projekt: »Gorenjska je v Sloveniji največja siva lisa skrbi za starejše v domovih, zato potrebujemo več večjih in rentabilnih domov.« Ministrstvo zato poziva, da naj za gradnjo domov nameni nekaj denarja iz državnega ali evropskega proračuna.
»Ministrstvo v tem času preverja izvajanje terminskih planov za vsako podeljeno koncesijo, do sedaj nismo še nobene odvzeli. V tej fazi bi bil lahko razlog odlašanje z začetkom izvajanja koncesije brez utemeljenega razloga, objektivne razloge pa upoštevamo,« pojasnjujejo na ministrstvu za delo, ki ga vodi Ivan Svetlik. Od kar dvajsetih podeljenih koncesij po vsej Sloveniji pred dvema letoma je polovica koncesionarjev zaprosila za podaljšanje roka začetka izvajanja koncesije. Neuradno smo izvedeli še, da koncesijo za širši obseg dela želijo pridobiti tako v Bohinjski Bistrici kot Naklem, kjer sta bila domova za starejše na Gorenjskem nazadnje odprta. Po zakonu o socialnem varstvu lahko koncesionarji svojo pravico za opravljanje javne službe prenesejo tudi nanje (ali koga drugega). Bojan Kranjc iz Deosa to možnost v primeru Žirov zavrača.