Mali kmetje, ki jih je pri nas največ, težje dobijo denar, zato bi bilo treba za njihov obstoj kmetijsko politiko prilagoditi, je bilo slišati na razpravi.

Težki časi za male kmete

Občina Moravče je skupaj s kmetijskimi strokovnjaki pripravila okroglo mizo o težavah osrednjeslovenskih kmetov pri zagotavljanju njihovega obstoja.

Moravče – Slovensko kmetijstvo je v krizi, položaj kmetov pa težaven, je bil eden od glavnih poudarkov okrogle mize, kjer so si svoja vprašanje, odgovore in pojasnila izmenjali moravški župan Martin Rebolj, generalni direktor direktorata za kmetijstvo Branko Ravnik, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Ciril Smrkolj, nekateri drugi strokovni sodelavci in kmetje iz Moravč, Lukovice, Kamnika, Domžal in okoliških občin, ki so do polovice napolnili dvorano moravškega kulturnega doma.

Osrednja Slovenija bi bila sicer zaradi bogate regije in bližine trgovskih središč ter lažje prodaje lahko za kmete prijazna, a so prav na račun prednosti pošteno prikrajšani za evropska sredstva. »Slovenski kmet v teh časih ne dobi dovolj denarja. Stroški se povečujejo, dohodki pa zmanjšujejo. V veliki krizi se je letos znašla prašičjereja,« je glavne težave izpostavil Ciril Smrkolj in kljub kritikam nekaterih kmetov o potratnosti Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije izpostavil pomen delovanja tovrstnih institucij, saj naj bi slovenski kmetje le štirideset odstotkov denarja dobili s prodajo svojih pridelkov in kar šestdeset odstotkov s pomočjo kmetijske politike in nepovratnih sredstev. Obseg razpisanih sredstev za kmete v letošnjem letu bo po podatkih ministrstva znašal 360 milijonov in v prihodnjih letih ni pričakovati povišanja.

V občini Moravče in drugih občinah severno od Ljubljane je večina kmetov malih ali pa svojo dejavnost opravljajo na višje ležečih kmetijah. Površine obdelovalne zemlje se iz leta v leto krčijo, tudi zaradi številnih pozidav, zato je za obstoj malih kmetov pomembno sodelovanje z občinami. »Občina Moravče je v preteklih letih veliko sredstev vložila v komunalno infrastrukturo, v vodovod in ceste, ki smo jih pripeljali tudi do manjših zaselkov in kmetij. Sredstev za kmetijstvo občine nimajo veliko, lahko pa kmetom pomagamo na ta način. Občina tudi pripravlja pravilnik, s katerim bi sofinancirali tiste kmete, ki se bodo odločili za katero od dopolnilnih dejavnosti,« je povedal župan Martin Rebolj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Gledalcem zastajal dih

Na Bledu so v soboto pripravili atraktivno tekmovanje v skokih z višine za pokal Bleda.

Objavljeno na isti dan


Domžale / sreda, 30. december 2009 / 07:00

Božično kosilo z brezdomci

Domžale - Domžalski župan Toni Dragar je tudi letos dan pred božičem na kosilo povabil domžalske brezdomce. Kot je poudaril, želi s tem dejanjem vse, ki so zarad...

Gorenja vas-Poljane / sreda, 30. december 2009 / 07:00

Vaško jedro je urejeno

V Gorenji vasi te dni dobivajo vaško jedro, za projekt pa je občini uspelo pridobiti denar iz evropskih skladov.

Radovljica / sreda, 30. december 2009 / 07:00

Pred prazniki poskrbeli za druge

Paketi hrane za najbolj ogrožene družine, donaciji za Kresničko in Karitas.

Kamnik / sreda, 30. december 2009 / 07:00

Spomin na tuhinjske borce

Sto dvaindevetdesetim borcem in vodji ameriške vojaške misije Charlesu Fisherju, ki so padli v Tuhinjski dolini, se je ob 65-letnici bojev poklonila tudi ministrica Ljubica Jelušič.

Preddvor / sreda, 30. december 2009 / 07:00

V jezero so potopili božično drevesce

Že devetič so za božič v jezero Črnava potopili božično drevo.