Komentar: Včasih je bolje biti prvi
Gorenjsko naj bi v finančni perspektivi do leta 2013 očistili dveh večjih težav: s Centralnim regijskim odlagališčem problem smeti (zatika se že več kot desetletje), s projektom Gorki pa zagotovili pitno vodo ter jo prek gradnje kanalizacij in čistilnih naprav očistili.
Pred tednom je več gorenjskih županov in podžupanov opozorilo na dvolično ravnanje okoljskega ministrstva, ki sredi igre spreminja pravila. »Postavili smo se v vrsto, kupili karto, pred vstopom v dvorano pa so nam povedali, da je polno,« je povedal radovljiški župan Janko S. Stušek. Gorenjske občine so več let usklajevale kar 120 milijonov evrov vreden projekt z okoljskim ministrstvom, po predložitvi prve vloge pa doživeli zavrnitev, saj naj ne bi bila v skladu z razpisnimi pogoji.
(Pod)Župani so zgroženi. Stane Štraus, podžupan Kranja, je ogorčen nad spreminjanjem pravil, saj so druge regije dobile celo več evropskega denarja za enako pripravljene projekte, šenčurski župan Miro Kozelj opozarja, da bodo gorenjske občine morale vračati denar. Kje ga dobiti? Bohinjski župan Franc Kramar je dejal, da bi lahko letno obdavčili lastnike vikendov s po štiri tisoč evri …
Ravnanje države je nesprejemljivo. Druge regije so srečko (kohezijski denar) ministrstva za okolje in prostor kupile in jo unovčile po določenih pogojih, Gorenjski jo odreka. Zmanjkalo naj bi denarja iz državnega proračuna, čeprav je delež države manjšinski, po drugi strani pa Sava teče navzdol – neočiščena bo tekla skozi Ljubljano. Ogromen projekt je tudi svojevrstna izhodna strategija, saj bi številna (gorenjska) gradbena podjetja lahko pridobila delo v prihodnjih letih.
Pa vendar zgolj z udrihanjem po državi tokrat ne bo šlo. Župani so prejšnji teden sami ugotovili, da bi leto, dve nazaj lahko pridobili evropski denar še 'po starem'. Zakaj niso prej prijavili projekta Gorki? Zakaj je uspelo štirim občinam na Škofjeloškem in Občini Tržič pri pridobivanju kohezijskega denarja? Ker so projekte pripravili prej! Zato ker niso pet let mečkali dokumentov, čeprav so se spopadali s povsem enakimi težavami (soglasja lastnikov). Smešno pa je tudi ugotavljanje Štrausa, da se država spreneveda, 'njegovega' projekta Čistilna naprava Kranj pa Mestna občina Kranj sploh še ni pripravila.