Teka na smučeh se lahko učite tudi na tečajih. (Foto: Peter Košenina)

Na tekaške smuči

Na dnevu teka na smučeh, ki so ga organizirali v ŠD ŠRC Preska Medvode, smo izvedeli, kako izbrati tekaške smuči, kako jih vzdrževati in kako se lotiti učenja teka.

Tek na smučeh je odlična rekreacija, in kar je pomembno, tudi ne draga. Bili smo na dnevu teka na smučeh, ki so ga organizirali v ŠD ŠRC Preska Medvode. Tam imajo odlično pripravljene tekaške proge, resda pa je za uporabo potrebno plačati nekaj evrov. Poleg dnevno urejenih prog je prednost tudi možnost teka v večernih urah, saj imajo del prog osvetljen.

Dan teka na smučeh pa so pripravili brezplačno za vse ljubitelje tovrstne rekreacije. Udeleženci so se najprej lahko seznanili z izbiro pravih smuči in njihovim vzdrževanjem. Več o tem nam je povedal serviser Matija Starman: »Pri izbiri opreme je treba najprej vedeti, v kateri tehniki boste tekli, zato priporočam, da se najprej udeležite tečaja, oziroma, da si opremo izposodite in preizkusite obe tehniki teka, tako klasično kot tudi prosto. Za tisto, ki vam bolj ustreza, potem kupite opremo. Obstaja tudi kombinirana verzija smuči za obe tehniki, ki pa je najslabši nakup. Priporočam, da opremo kupujete v specializiranih trgovinah, kjer vam prodajalci znajo strokovno svetovati glede dolžine in kvalitete smuči, dolžine palic in tudi druge opreme. Smuči za drsalno tehniko so nekje 10-15 centimetrov daljše od vaše telesne višine, za klasično tehniko pa za okrog 20 centimetrov. Pri palicah za drsalno tehniko od višine odštejemo 20 centimetrov, za klasično pa 25-30 centimetrov. Čevlji za drsalno tehniko so visoki s stranskimi ojačitvami iz karbona ali plastike, za klasično tehniko pa za rekreacijo priporočam polvisoke čevlje, ker so bistveno toplejši in udobnejši.«

Smuči torej imamo, potrebno pa je izbrati še pravilno mažo. Je primerno, da rekreativec smuči maže sam doma ali to delo raje prepustimo izkušenim serviserjem? »Vsak rekreativec naj bi znal sam pripraviti smuči. Za osnovo potrebujemo plastično strgalo, likalnik in maže. Najpogosteje uporabljamo rumen in rdeč vosek. Najprej smučko očistimo z medeninasto krtačo, potem z likalnikom mažo nanesemo na smučko, smučko pustimo nekaj časa, da se maža ohladi in jo odstranimo s plastičnim strgalom, na koncu pa skrtačimo še s plastično krtačo. Ta postopek traja približno petnajst do dvajset minut,« je pojasnil Starman, ter dodal: »Na mažah je označena temperatura zraka in glede na temperaturo zraka moramo izbrati ustrezno mažo. Priprava smuči za prosto tehniko je bistveno lažja in hitrejša kot za klasično, za katero pripravimo samo repe in špice, za oprijem pa je potrebno videti še strukturo snega, in glede na to potem uporabimo ustrezne maže za oprijem smuči. Osnovna priprava smuči na servisih stane od pet do osem evrov in za rekreacijo zadostuje. Ob velikih temperaturnih spremembah je treba smuči namazati znova. Poleg tega pa ne smemo pozabiti, da jih je potrebno na koncu sezone očistiti, nanje nanesti mehko mažo, ki jo pustimo na smučeh in jo nato odstranimo pred začetkom naslednje zime, ko na smuči znova nanesemo ustrezno mažo.«

Za začetnike je najprimerneje, če imajo pri učenju kakšnega učitelja, lahko se udeležijo tudi tečajev. V ŠD ŠRC Preska Medvode je demonstracijo teka imela Nevenka Omerzu: »Najbolj pomembno je, ko se prvič postavite na smuči, da ne rečete, da se ne boste nikoli več. Bolj kot napredek v tehniki je na začetku pomembno predvsem to, da se za tek navdušite, da se odločite, da bo to vaš hobi, da boste tek izkoristil za izboljšanje kakovosti življenja, da ne boste zapadli v depresijo, kar se pozimi dogaja veliko ljudem.« Kot je dejala, je za napredek na snegu potrebno preživeti čim več časa. In katere so najpogostejše napake, ki jih opaža pri rekreativcih? »Preveč se zaganjajo, naredijo veliko odvečnih gibov, tečejo nesproščeno. Kako teči pravilno, pa je težko pojasniti v nekaj stavkih. Verjetno ne boste zgrešili, če boste za učenje najprej izbrali klasično tehniko. To je najbolj naraven gib. Drsalna tehnika zahteva malce več ravnotežja in tudi časa,« je še dejala Omerzujeva, nekdanja uspešna tekmovalka, ki tek na smučeh poučuje že od leta 1976.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 13. maj 2023 / 13:55

Štirje od petih dvignili cene

Ljubljana – Štirje od petih obrtnikov so v zadnjem letu podražili storitve, kaže raziskava portala Primerjam.si, v kateri je sodelovalo 435 storitvenih podjetij iz vse Slovenije. »Cene so dvignili...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sreda, 15. maj 2019 / 22:01

Glasbeni večeri v Tržiškem muzeju

Tudi letos se z Glasbenimi večeri v Tržiškem muzeju obetajo raznovrstni koncerti. Prvi izmed njih bo že ta petek, ko v goste pride Andrej Šifrer.

Izleti GG / sreda, 15. maj 2019 / 22:01

Poporodne težave

Včasih slika pove več kot tisoč besed. In Carigrad me vsakič znova prevzame. In sedaj ima novo letališče, ta pa kup poporodnih težav – kot lahko razberemo iz komentarjev s spleta in namigo...

Kronika / sreda, 15. maj 2019 / 21:59

Zahteva sojenje v Republiki Srbski

Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so bili za sredo razpisani trije predobravnavni naroki zoper Radeta Staniča, zastopnika Civilnega združenja za pravičnost, napredek in nadzor (CZPNN),...

Kultura / sreda, 15. maj 2019 / 21:57

Igralci s posebnimi prednostmi

Igralci s posebnimi potrebami CUDV Radovljica in uveljavljeni igralci GTČ Jesenice so letos pripravili predstavo Video klub.

Rekreacija / sreda, 15. maj 2019 / 21:53

Po ulicah Kranja tekli ponoči

Z Nočnim tekom po ulicah Kranja se je v soboto zvečer začela letošnja serija Nočni tek Slovenija 2019.