Namesto sreče prinašajo nejevoljo
Dimnikarji so v zadnjem času pogosto kamen spotike številnih občanov in tudi naše uredništvo redno prejema pripombe bralcev o njihovem delu.
Kranj - Sandi s Struževega se tako pritožuje, da mu dimnikarstvo Dovrtel pošilja svoje delavce na dom in tudi zaračuna stroške prihoda, čeprav jih je že večkrat pravočasno odpovedal, po telefonu pa jim je tudi že jasno povedal, da ga njihove storitve sploh ne zanimajo. »Uporabnik storitev dimnikarske službe ima pravico, da v dogovoru s koncesionarjem prestavi najavljeni čas opravljanja storitev dimnikarske službe, vendar za največ štirinajst dni in ne več kot dvakrat. Če uporabnik ima oziroma uporablja kurilne, dimovodne in prezračevalne naprave, ne more »za vedno« odpovedati storitev dimnikarske službe, lahko pa se s koncesionarjem dogovori za rok izvedbe, ki mu bo ustrezal, kot to določa uredba o dimnikarski službi. Koncesionar je dolžan opraviti vsaj obvezne storitve, ki jih določa uredba dimnikarske službe,« ob tem pojasnjujejo na ministrstvu za okolje in prostor.
Sicer pa velja, da dimnikarsko podjetje (koncesionar) lahko zaračuna nastale stroške prihoda in porabljenega časa, če uporabnik ne odpove pravočasno najavljenega časa opravljanja storitev dimnikarskih storitev. To ne velja le v primeru, ko uporabnik zaradi daljše odsotnosti dimnikarju ni mogel pravočasno odpovedati obiska in seveda ob pravočasni odpovedi. Če uporabnik posameznik ne dovoli ali ne omogoči opraviti storitev obvezne javne dimnikarske službe, pa uredba o dimnikarski službi določa dvesto evrov globe.
Bralka Nataša iz Drulovke nam je sporočila naslednje: »Zaradi neustreznosti emisij mi je dimnikar naložil odpravo napake v treh mesecih. Če bi poklicala pred iztekom roka, je nova meritev zastonj. Sodelavec je imel isto neustreznost emisij, rok za odpravo mesec dni. Napako je v roku odpravil, poklical dimnikarja, ki pa je zahteval plačilo storitev. Zakaj? Ker se je v roku treh tednov (vse se je dogajalo v mesecu novembru) spremenila zakonodaja. V decembru sem dvakrat poslala e-pošto na Dovrtel. Prišli so včeraj. In zahtevali plačilo. Ker je z 'novim letom' spremenjen zakon. Pa še to. Prijatelj je zaradi obiska dimnikarja menjal izmeno, da bi bil doma. Dimnikar tudi pozvonil ni, pustil je le obvestilo o obisku in seveda položnico.«
Na ministrstvu za okolje in prostor pojasnjujejo, da uredba o dimnikarski službi predvideva različne roke za odpravo pomanjkljivosti, zaradi katerih je presežena mejna vrednost emisije snovi v zrak ali toplotnih izgub z dimnimi plini, obstoji tveganje za okolje zaradi onesnaževanja z gorivi ali ostanki zgorevanja, je ogroženo zdravje ljudi ali je ogrožena požarna varnost. Roki za odpravo so različni – od takojšnjega do enega leta oziroma naslednjega pregleda ali meritve. »Koncesionar določi rok na osnovi strokovne presoje ogroženosti zdravja ljudi, požarne varnosti ali okolja. Tako morebitni različni roki za odpravo pomanjkljivosti, določeni s strani koncesionarja, niso povezani z novimi predpisi,« so nam pojasnili na ministrstvu, kjer poudarjajo, da predpisi ne predvidevajo brezplačnih ponovnih meritev. Na vprašanje, na katero spremembo dimnikarske zakonodaje se je lahko skliceval dimnikar, so na ministrstvu odgovorili, da »razen novega cenika o dimnikarskih storitvah iz decembra 2009 ni bilo novih ali spremenjenih predpisov na področju dimnikarske službe«.
Pritožbo nad neustreznim izvajanjem dimnikarske službe je treba najprej poslati koncesionarju, ki mora odgovoriti v štirinajstih dneh. Če uporabnik z njegovim odzivom ni zadovoljen, lahko v tridesetih dneh na ministrstvo za okolje in prostor vloži zahtevo, da koncesionarju naloži ustrezno ravnanje.