Poklon poetu in kulturi
Slovensko napredno in nacionalno gibanje se je vedno vračalo k Prešernovi zapuščini, je na osrednji slovesnosti ob kulturnem prazniku v Vrbi dejal šolski minister Igor Lukšič. Ministrica za kulturo Majda Širca je obiskala tudi Kranj in na pesnikov grob položila venec.
Vrba, Kranj – Tudi na letošnji kulturni praznik, 8. februar, so se v številnih slovenskih krajih zvrstile kulturne prireditve, na Gorenjskem je bilo dogajanje najbolj bogato v Kranju in Vrbi. V Prešernovi rojstni vasi se je zbralo okoli tisoč obiskovalcev. Med njimi so bili tudi letos tekači iz Kranja in Tržiča, iz Radovljice pa je peš v Vrbo prišlo preko štiristo vojnih veteranov. Spoštovanje do Prešerna so z branjem njegovih poezij najprej pokazali slovenski športniki: predstavniki Hokejskega kluba Acroni Jesenice ter nekdanja smučarja Alenka Dovžan in Bojan Križaj. Vrhunec dogajanja je bila osrednja slovesnost pred Prešernovim spomenikom, kjer sta bila slavnostna govornika minister za šolstvo in šport Igor Lukšič in ministrica za kulturo Majda Širca.
Ministrica Širca se je med drugim spomnila lanske, še neizpolnjene obljube, da bodo Prešernovo rojstno hišo razglasili za spomenik državnega pomena: »V Vrbi sem lani obljubila, da bo 'hiša mojega očeta' spomenik državnega pomena. Bo. Potem ko se boste dogovorili, kaj želite in kaj je prav. Dialogi so pri nas naporni in dolgi. Ministrstvo jih ni zavlačevalo. Obljubilo je zaščito Prešernove rojstne hiše in ne cele doline.« Minister Lukšič je poudaril, da je Prešeren briljantno formuliral ključne politične cilje slovenskega naroda, zato se je napredno in nacionalno gibanje vedno vračalo k njegovi zapuščini: »Osvobodilna fronta in narodnoosvobodilno gibanje, ki se je lotilo izgradnje nacionalne, ljudske države, je Prešerna dvignilo na raven državnega simbola. Slovenski narodnoosvobodilni svet je 8. februar razglasil za kulturni praznik. Od leta 1989, ko je bilo povsem jasno, da je za nadaljnji razvoj slovenstva federacija pretesna, smo znova s Prešernom pokazali svojo voljo. Zdravljica je postala himna tedaj še federalne Republike Slovenije.« Najslajše je spoznanje, da smo vse velike stvari v zgodovini dosegli ob velikih posameznikih, ki so projekt slovenstva znali in zmogli povezati z najnaprednejšimi tokovi v svetu, je še dejal minister.
Zbrane je na osrednji slovesnosti nagovoril tudi žirovniški župan Leopold Pogačar, v kulturnem programu pa so sodelovali veteranski pevski zbor, Mešana pevska skupina Dr. France Prešeren in dramska igralka Milena Zupančič.
Ena največjih prireditev ob včerajšnjem kulturnem prazniku je potekala v Kranju, saj je Zavod za turizem pripravil sedaj že tradicionalni Prešernov smenj. Na prireditvi, s katero so v mestu pričarali vzdušje časa, ko je v Kranju živel in deloval France Prešeren, se je zbralo ogromno obiskovalcev od blizu in daleč, ki jih ni zmotil mraz. Za ogrevanje so namreč poskrbeli s plesnimi, glasbenimi in pevskimi vložki, posebnost letošnjega smnja pa je bil tudi valček, ki so ga lahko obiskovalci zaplesali skupaj s folkloristi.
Seveda se je bilo mogoče ogreti ob različni pijači in hrani, v gostilnah pa so ponujali tudi hrano in Prešernovih časov. Prav tako so v mestnih lokalih igrali stare družabne igre, na zanimivih stojnicah pa se je predstavilo več kot šestdeset različnih proizvajalcev domače in umetnostne obrti.
Včerajšnji kulturni praznik so številni Kranjčani in gostje izrabili tudi za obisk Prešernovega spomenika. V družbi kranjskega župana Damijana Perneta je mesto in Prešernov gaj obiskala tudi ministrica za kulturo Majda Širca in položila venec na pesnikov grob. »Prešernovo zapuščino kot kulturo in kot narodov spomin Slovenke in Slovenci spoštujemo in se poklonimo pesniku v okviru praznika, ki ga imamo edini na svetu. Prav tako skušamo slediti mislim, ki jih je izrekel France Prešeren, da je kultura naša največja vrednota,« je povedala ministrica Majda Širca, ki si je na razstavišču kranjske območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine ogledala tudi razstavo Kranjska lončenina – polna vina. »Ob obisku v Kranju sem šokirana od te energije, vesela sem tudi, da so v Kranju veliki premiki v smeri kulture, od obnove Layerjeve hiše do stolpov in vsega drugega, kar se dogaja,« je poudarila ministrica Širca, kranjski župan Damijan Perne pa je dodal: »Kranj je resnično mesto kulture, projekti, ki trenutno potekajo, pa bodo kulturno podobo še zaokrožili.«