Na srečanju gorenjskih rejcev prašičev (Foto: Tina Dokl)

Slaba ekonomika v prašičereji

"Ekonomika pri reji prašičev je bila lani najslabša v zadnjih desetih letih," ugotavlja kmetijski svetovalec Matjaž Meglič.

Na Gorenjskem je pet kmetij, ki so dohodkovno povsem odvisne od reje prašičev. Še približno deset je večjih rejcev, ki pa imajo poleg reje prašičev še druge dejavnosti. Na leto zredijo skupno okoli pet tisoč pujskov, od teh jih večino prodajo za nadaljnjo rejo ali za zakol. Na dveh prašičerejskih kmetijah so že uredili lastno klavnico za klanje prašičev, na eni pa jo bodo v kratkem dokončali.

Hotemaže – Kmetijska svetovalna služba je v četrtek v sodelovanju z Jato Emono pripravila v Hotemažah tradicionalno srečanje gorenjskih rejcev prašičev, na katerem so jih seznanili s circo virusnimi bolezni prašičev in z razmerami v prašičereji. Srečanja se je udeležilo štirinajst rejcev, med njimi skoraj vsi največji. Kot je po srečanju povedal kmetijski svetovalec Matjaž Meglič, so na circo virusne bolezni prašičev doslej posumili v vzhodni Sloveniji, medtem ko se na Gorenjskem za zdaj še niso pojavile. Značilni znaki bolezni so hiranje, ki lahko privede do pogina, ter izpuščaji med nogami in povečane bezgavke. Bolezen je možno ugotoviti s krvno preiskavo, zdravljenje pa je lahko uspešno le s cepljenjem.

»Kar zadeva razmere v prašičereji, je bila ekonomika lani zelo slaba, celo najslabša v zadnjih desetih letih. Cena krmil in žit je sicer rahlo padla, vendar so se bistveno bolj znižale cene prašičev. Posledice takšne ekonomike so bolj kot na Gorenjskem občutili na Štajerskem in v Prekmurju, kjer ocenjujejo, da se jim je stalež zaradi tega zmanjšal za trideset odstotkov. Gorenjski rejci za zdaj še koristijo notranje rezerve in vztrajajo pri dosedanjem obsegu reje, vendar se jim ekonomika izhaja le, če ne upoštevajo amortizacije in si privoščijo le minimalno plačilo za delo,« je dejal Meglič in poudaril, da se morajo prašičerejske kmetije do leta 2012 prilagoditi zahtevam navzkrižne skladnosti, predvsem glede velikosti boksov in načina reje. »Napovedi tudi za naprej niso najbolj obetavne, problem pa je tudi, ker meso doma zrejenih kakovostnih prašičev cenovno ni konkurenčno mesu, ki k nam prihaja iz drugih držav po nerazumljivo nizkih cenah,« je dejal Meglič in poudaril, da je pri prodaji, žal, bolj kot (dobra) kvaliteta pomembna le (nizka) cena.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje na Gorenjskem / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Spremenili letošnji proračun

V rebalansu letošnjega proračuna občine Cerklje so med drugim črtali gradnjo nogometnega centra Velesovo, precej več denarja pa bo šlo za ceste.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 16. julij 2009 / 07:00

Lepo vreme, razgled in kopanje

Gorenjski glas in Mercator sta v sredo popeljala srečne izžrebance najprej na Vogel, kjer so se sprehodili do Mercatorjeve koče, vse o različnih hribih, ki jih vidimo z Vogla, pa jim je razložil...

Zanimivosti / četrtek, 16. julij 2009 / 07:00

Po Jančmanu poimenovali pot

V soboto je bilo na Zelenici srečanje v spomin na Janeza Jermana, preminulega očeta smukača Andreja Jermana.

Zanimivosti / četrtek, 16. julij 2009 / 07:00

Spoznala sta se v službi

Stanislav in Anamarija Stele sta v soboto na Loškem gradu obnovila šest desetletij staro ljubezen.

Zanimivosti / četrtek, 16. julij 2009 / 07:00

Iz Švice prišlo 150 skavtov

Reteče – Na travniku pod Retečami so tabor postavili skavti iz bližine Berna v Švici. 5. julija so prišli s tremi avtobusi, skupaj jih je 150, od tega sto otrok, starih od deset...

Nasveti / četrtek, 16. julij 2009 / 07:00

Spletna prijava na let z letalom

Veliko potujem z letalom. Na poti mi največ časa vzame urejanje formalnosti na letališču.