Velika planina je močno zadolžena
Revizijsko poročilo je pokazalo, da je družba Velika planina, d. o. o., zadolžena in da bo tako še vsaj dve leti. Stečaj ni rešitev, zato so svetniki spet izglasovali dokapitalizacijo.
Kamnik – Zgodba o težavah z družbo Velika planina, d. o. o., ki se odvija že več let, z zahtevami po izredni seji, menjavo direktorja, odstavo nadzornega sveta in naročilom revizijskega poročila pa je lokalno politično sceno zaznamovala predvsem v lanskem letu, še zdaleč ni pri koncu.
Revizijsko poročilo, ki je zajelo pregled poslovanja v obdobju od 1. januarja 2008 do 30. septembra 2009, je namreč pokazalo kar nekaj nepravilnosti, predvsem pa zadolženost družbe, ki skupaj z dolgoročnimi krediti znaša skoraj sedemsto tisoč evrov. »Poročilo je pokazalo neobvladanje stroškov s strani prejšnjega vodstva, zaradi dolgov in potrebne sanacije pogonskega sistema, za kar bo treba zagotoviti še sedemsto tisoč evrov, pa bo poslovanje negativno še dve leti. Dokapitalizacija je nujna, sicer družbi grozi stečaj, kar pa vsekakor ni rešitev,« je bil jasen Alojz Kolar, vodja oddelka za gospodarske dejavnosti in finance.
»Že več mesecev govorimo o Veliki planini, a smo spet na začetku. Nobena sredstva ne bodo pomagala, če bomo še naprej brez jasne strategije. Enkrat se bo treba sprijazniti, da planina nikdar ne bo smučišče in da nam prav zimska sezona prinaša največ izgube,« je poudaril Matjaž Jug iz SD. »Do takšnega stanja ne bi prišlo, če bi težave reševali sproti, zato naj krivdo za situacijo prevzame župan,« je krivca določil Rudi Veršnik iz SDS. Njegov svetniški kolega Robert Kokotec je upravi predlagal, naj za mnenje vpraša občane na referendumu, samostojen svetnik Robin Majnik pa meni, da je že skrajni čas, da se občina kot edini družbenik iz tega umakne. »Velika planina kot naravni biser bo ostala. Naša skrb so le nihalka, ruševine, zaposleni in dolgovi,« pa je bil slikovit Dimitrij Perčič iz LDS.
Svetniki so po burni razpravi, v kateri ni manjkalo očitkov županu in upravi, da slabo gospodari z občinskim premoženjem, da Kamničani še vedno ne vedo, kaj bi z Veliko planino sploh radi, da gre iz leta v leto le za vrečo brez dna in da bi bil morda kljub vsemu najboljši stečaj, na koncu le sprejeli pet sklepov. Med drugim so družbi zagotovili 180 tisoč evrov za poplačilo zapadlih obveznosti (preostanek bo treba zagotoviti v rebalansu), do maja pa mora občinska uprava pripraviti tudi predlog reorganizacije družbe v smislu opredelitve prevoza z nihalko in dvosedežnico kot javno službo.
Na koncu razprave se je oglasil tudi župan Tone Smolnikar, ki je presenetil s pobudo, naj svetniki sprejmejo sklep, s katerim bi tožilstvu predlagali, naj proti njemu uvede postopek, o čemer pa nato niso glasovali. Za komentar smo vprašali tudi Marijana Skorniška, ki je družbo vodil v obdobju, ki ga je zajela revizija. Povedal nam je, da je družbo vodil v skladu z razmerami in izključno v korist podjetja, da pa svojih stališč ne namerava zagovarjati prek medijev.