Stripburger ne popušča
Revija drugačnega stripa Stripburger letos vstopa v 18. leto izhajanja. Idej za nove projekte ne manjka, njihova realizacija pa bo odvisna od finančnih sredstev. Strip Ču ču čaki tudi na stenah kranjske železniške postaje.
Je Stripburger on ali ona, stric, ki vsako leto prinese kopico novih avtorskih stripovskih doživetij ali teta revija za drugačna stripovska vprašanja? Spol je vsekakor pri tem drugotnega vprašanja, lepo pa je slišati, da bo Stripburger letos postal polnoleten. Jeseni bo svoj 18. rojstni dan praznoval z različnimi razstavami in dogodki, a do jeseni je še daleč. V Stripburgerjevem založništvu so v zadnjem mesecu predstavili dva zanimiva projekta. Izdali so povedno in priročno žepno zbirko stripov Ču ču čaki, ki ji je sledila tudi serija razstav po slovenskih čakalnicah. Pod geslom tukiSTRIPIčaki jih je bilo mogoče prebirati na stenah železniških postaj na Zidanem Mostu, v Postojni, Ljubljani, Pivki, Trebnjem in tudi v Kranju. Na ogled so bili do 15. januarja, v Kranju pa so razstavo tudi nekoliko podaljšali (glej fotografijo), tako da imate zamudniki še vedno čas obiskati železniško postajo in priti na svoj stripovski račun. V projektu sodeluje sedem slovenskih avtorjev stripov: Kaja Avberšek, Domen Finžgar, Matej Kocjan Koco, Matej Lavrenčič, Matej Stupica in tudi dva Gorenjca, Marko Kociper in Andrej Štular.
Prelom desetletja je v okviru Stripburgerja prinesel tudi eksperimentalni vizualni projekt Saše Kerkoši in Mine Žabnikar z naslovom Enoletnica. Gre za interaktivni strip, saj je Enoletnica zbir koledarskih zarisov in razmišljanj, ki zaživijo šele, ko kliknete na internetno povezavo www.enoletnica.net in vsebino dopolniš sam. Pri Stripburgerju pa gredo tudi letos naprej z novimi izdajami. »Februarja bomo z LUD Literatura izdali knjigo Kafka, ki jo je zrisal legendarni ameriški stripovski avtor Robert Crumb, v pripravi sta mini prvenec Katarine Peklaj, lanske nagrajenke natečaja Živel strip! in Novi časi Tomaža Lavriča,« napoveduje članica uredništva Stripburgerja Katerina Mirović: »To so projekti, ki smo jih začeli že v preteklem letu, ki je bilo za Stripburger zelo plodno in tudi odmevno. S projektom Slovenski klasiki v stripu!, ki smo ga realizirali skupaj s Tomažem Lavričem in revijo Mladina, smo zaokrožili ta večletni projekt in stresli slovenska tla. S projektom Pozdravi iz Striponije oz. Greetings from Cartoonia, ki smo ga lani lahko videli v Slovenskem etnografskem muzeju, nadaljujemo zasedanje evropskih tal in prav sedaj smo gosti RAM hotela v Bologni. Ta razstava letos potuje še na mednarodne festivale v Bejo (Portugalska), Helsinke in Prago. Kot izjemni dosežek lanskega leta štejemo tudi izdane prevode stripovskih albumov priznanih tujih avtorjev, Gemma Bovery Posy Simmonds in Stigme Lorenza Mattottija, pa album Jazbec in ostali svet avtorja Marka Kocipra. Leto smo uspešno zaključili tudi z novim sodelovanjem s časopisom Tribuna, v katerem se redno, mesečno, objavljajo stripi iz revije Stripburger.«
Letos jeseni so v čast 18-letnici Stripburgerja načrtovali praznovanje z bolj obsežnim programom: razstavami iz mednarodnega področja, pogovori, delavnicami, jam sessionom in projekcijami, vendar bodo, kot je povedala Mirovićeva, glede na presenetljive rezultate razpisa MOL, ki je doslej sofinanciral njihov razstavni program, prisiljeni tega izvesti bolj gverilsko ali pa ga preprosto odmisliti. »V upanju na boljši jutri oz. ugodne rezultate razpisa Javne agencije za knjigo si drznemo kot vrhunec stripovskega programa letošnjega leta izpostaviti kultni album Rdeči alarm Tomaža Lavriča, ki bo v razširjeni verziji pričakal svoje novo rojstvo jeseni ob praznovanju polnoletnosti Stripburgerja. Takrat bo na filmska platna prišel tudi animirani film Stripburger v gibanju, ki nastaja na podlagi stripov, objavljenih v reviji Stripburger,« je še povedala Katerina Mirović, sicer tudi srce in duša Stripburgerja, in dodala, da imajo v zalogi še številne načrte, ideje in želje, a bodo z javno predstavitvijo zaenkrat še počakali na čas, ko bodo za to imeli tudi trdno, finančno podlago.