Družinskih zdravnikov je premalo
V primarnem zdravstvu primanjkuje zdravnikov, samo na Gorenjskem iščejo najmanj sedem zdravnikov splošne družinske medicine.
Kranj – Direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske (OZG) Jože Veternik je poudaril, da je največji problem pomanjkanja zdravnikov splošne medicine v Bohinju, Kranjski Gori, na Jesenicah, v Škofji Loki, Tržiču in v Kranju. »Problem pomanjkanja zdravnikov družinske medicine je večplasten, saj nam manjkajo zdravniki, ki jih zahteva priznani program oziroma Pogodba o izvajanju zdravstvenih storitev med OZG in Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije, manjkajo pa nam tudi zdravniki začasno, ker so odsotni zaradi različnih vzrokov (daljša bolezen, porodniški dopust, specializacija), pa trenutno nimamo nadomestila. Ne glede napomanjkanje ocenjujem, da jeizbira osebnega zdravnika možna povsod, saj so v vseh zdravstvenih domovih zdravniki,ki še lahko vpisujejo nove paciente. Pri tem pa je seveda včasih problem, da si pacient želi izbrati določenega zdravnika, ki pa ima žal svoj normativ glavarine že izpolnjen,« je pojasnil Jože Veternik.
Direktorica Zdravstvenega doma (ZD) Škofja Loka Sabina Dietner, dr. med., je pojasnila: »Dvajsetega januarja nas je zapustila mlada zdravnica, ki se je odločila za delo v ZD Kranj. V manj kot letu dni, kolikor je bila pri nas, je že začela vpisovati paciente; tem bomo v času do prihoda novega zdravnika zagotovili ustrezno zdravstveno oskrbo. Problem je tudi pri bolnikih, ki ne sodijo več v šolsko ambulanto in morajo izbrati zdravnika splošne družinske medicine. Tem svetujem, naj se obrnejo najprej na zdravnika, ki že zdravi njihove starše ali druge člane družine, in večinoma jih sprejmejo. Problem je tudi pri tistih, ki imajo v občini začasno bivališče; dežurni zdravnik jim bo že pomagal, bolniškega staleža jim pa ne more napisati,« je razložila Dietnerjeva. V ZD Škofja Loka imajo zaposlene tri splošne zdravnike, poleg njih je še pet koncesionarjev. Tudi v škofjeloškem domu za starejše občane ter v Poljanski in Selški dolini so zdravniki koncesionarji. »Ni problem v organizaciji dela, ampak v tem, ker nimam pravice paciente napotiti h koncesionarjem,« je povedala sogovornica in dodala, da bodo v teh dneh na spletni strani ZD objavili podatek, na kakšen način bodo tisti, ki še nimajo izbranega zdravnika, lahko prišli do njega. V Gorenji vasi je zdravnik, ki je začel s samostojno prakso in sprejema paciente.
Kako je na drugem koncu Gorenjske, v občini Kranjska Gora? V zdravstveni postaji delata dva zdravnika splošne medicine, kot je povedal prim. prof. dr. Janko Kersnik, dr. med. ne odklonita nobenega občana Kranjske Gore, res pa se morata zelo potruditi, da vse realizirata v obstoječih časovnih okvirih, bolniki pa morajo biti kar disciplinirani. »Kadar ni ambulante, morajo bolniki po nujno medicinsko pomoč na Jesenice. Problem bo, ko bodo odprli dom za starejše občane, ko bomo nujno potrebovali še enega zdravnika za najmanj polovičen delovni čas. Treba bo zagotoviti sredstva zanj, pa tudi ustrezno stimulacijo, da ga bomo sploh dobili. V Kranjski Gori ima kar veliko zdravnikov svoj vikend, a nihče od njih ne bi delal v manjšem kraju,« je bil kritičen Kersnik.