Avtorica razstave Janja Železnikar

Ongrovci, prvi Trzinci

V Trzinu je do 20. februarja na ogled razstava Medobčinskega muzeja Kamnik, ki prikazuje arheološke najdbe, izkopane na hribu Onger.

Trzin – Trzin je bil v arheološki literaturi do nedavnega nepopisan list papirja, a v zadnjem desetletju je stroka naselju namenila kar nekaj pozornosti. Leta 2003 je prve sondažne raziskave na območju občine izvedel Muzej Mengeš, v letih 2006 in 2007 pa Medobčinski muzej Kamnik. Rezultati novih raziskav so precej obogatili in spremenili dotedanje vedenje o poselitvi Trzina in njegove bližnje okolice. Na arheološki zemljevid so strokovnjaki vrisali Onger kot eno najzgodnejših poselitvenih točk na obrobju kamniškobistriške ravni.

Kot je poudarila avtorica razstave in kataloga z naslovom Ongrovci, prvi Trzinci – arheološke priče preteklosti, prva naselitev Ongra sega v mlajšo kameno dobo, v čas med 4500 in 3800 pred našim štetjem. »Dokaze za to smo našli v arheološkem gradivu, izkopanem na hribu leta 2007, ko smo našli več kot 2800 fragmentov, odlomkov posod, orodij in hišni omet, ki govori o tem, kako so bile hiše na Ongru zgrajene. Naš namen je bil najdbe prikazati tako, kot smo jih našli – kot drobce, iz katerih potem sestavljamo zgodbe, ki so na razstavi oživele z ilustracijami Tamare Korošec. Pred izkopavanji smo bili prepričani, da najdišče sega v pozno bronasto dobo, a se je izkazalo, da je največ najdb iz železne dobe, torej iz obdobja 6. stoletja pred našim štetjem,« je povedala kustodinja arheologinja Janja Železnikar  in kot zanimivost dodala, da je bil Onger poseljen še pred ljubljanskimi mostiščarji.

Na razstavi so poleg predmetov z Ongera na ogled sicer vse arheološke najdbe, ki so bile kadarkoli najdene v Trzinu – med drugim tudi znameniti bronasti meč iz Jabelj, ki ga hrani Narodni muzej Slovenije, in sekira iz mlajše kamene dobe. Številni topografski tereni Ongra, ki je sicer vpisan v register kulturne dediščine, na njegov pomen pa je prvi opozoril ljubiteljski arheolog Milan Bremšak iz Komende, so pokazali, da bo z raziskavami potrebno nadaljevati. Izjemne naj bi bile predvsem najdbe gomil, kamor so nekdaj skupaj z različnimi predmeti pokopavali umrle.

     

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / torek, 3. julij 2012 / 07:00

Prihajajo The Cult

Jutri bo v CUK Kino Šiška nastopila »kultna« skupina The Cult. V sklopu evropske turneje se bodo tako prvič ustavili tudi pri nas. Na koncertu lahko pričakujemo tako skladbe z nove plošče Choice...

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Obletnica reševanja s helikopterjem

Emil Herlec je bil kot plezalec in reševalec tesno povezan z gorami. Je soustanovitelj Gorske reševalne službe Postaje Kranj in začetnik helikopterskega reševanja.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Plešejo že skoraj 30 let

Folklorna skupina Iskraemeco je s folklornim večerom predstavila plese, ki so se jih naučili v enem letu. Obenem se že pripravljajo na 30. obletnico delovanja skupine, ki jo bodo praznovali prihodnje...

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Ljudi bi radi pripravili do druženja

Poleg parkiranja krajane v KS bratov Smuk najbolj jezi kos neurejenega zasebnega zemljišča med pošto in bloki, ki je v slabem vremenu ena sama velika luža.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Cenijo njihovo delo

V krajevni skupnosti bratov Smuk od leta 2003 podeljujejo priznanja zaslužnim krajanom. Nazadnje nagradili Osnovno šolo Matije Čopa.

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Več zelenic in otroških igrišč

V anketi smo prebivalce Krajevne skupnosti Bratov Smuk v Kranju spraševali, kaj najbolj pogrešajo v domačem okolju krajevne skupnosti. Kar 51 odstotkov vprašanih želi več zelenic, 17 odstotkov an...