Nadležni prhljaj
Tako kot drugod po telesu je koža tudi na lasišču podvržena vsesplošnemu in rednemu procesu obnavljanja.
Proces obnavljanja naj bi se ponovil vsakih 28 dni. Prhljaj je posledica pospešenega obnavljanja celic in s tem povezanimi procesi luščenja vrhnjih plasti lasišča. Skoraj vsakdo izmed nas se je z njim že kdaj srečal, saj so le redki tisti, ki ga sploh ne poznajo iz lastnih izkušenj.
Vrste prhljaja
Razlikujemo med tremi vrstami prhljaja. Suh prhljaj je majhen, porazdeljen po celotnem lasišču. Masten prhljaj je za razliko precej velik, večinoma rumenkast in lepljiv. Čvrsteje se drži lasišča in se ne loči od njega. Potem pa je tu še bakterijski prhljaj, ki ga povzroča neškodljiva, a nadležna kvasovka, ki jo je moč najti na lasišču. Njena prisotnost se lahko močno poveča v primeru spremenjene lasne nege in nege lasišča, povečanega nanosa maščob, vremenskih vplivov ali stresnih situacij, lahko pa naraste tudi zaradi drugih individualnih nagnjenj. V takšnem primeru se imunski sistem brani z lahkimi vnetji, kar pripelje do zgoraj opisanega povečanega procesa celične obnove, s tem pa tudi do prhljaja.
V boj proti prhljaju
Pri težavah s prhljajem si lahko precej pomagamo sami. Vendar pa je priporočljivo obiskati dermatologa v primeru, vnetja lasišča, rdečice, skorjaste pokritosti ali celo izpadanja las. Za domačo nego so priporočljivi šamponi proti prhljaju, ki jih lahko dobimo v lekarnah in imajo protivnetni učinek, prav tako pa lahko zmanjšajo število kvasovk na lasišču in učinkujejo tudi zoper pogosto spremljajočo srbečico. Šampon uporabljamo v skladu z navodili, ki pa pogosto narekujejo daljši nanos ter temeljito izpiranje. Za temeljito in korenito odstranitev prhljaja je potrebno daljše obdobje uporabe, pri čemer se ponavadi priporoča vsaj šest tednov. Postopek je primerno ponoviti.
Neresnice o prhljaju
1. Prhljaj je posledica premalokratnega umivanja las. Resnica: Prhljaja s pogostim umivanjem las zagotovo ne boste odpravili.
2. Seboreični dermatitis in prhljaj sta zgolj sezonski stanji. Resnica: Klinične študije so pokazale, da se stopnja luščenja, prav tako prisotnost kvasovke Malasezije skozi leto prav nič ne spreminjata.
3. Zdravljenje prhljaja pri barvanih laseh povzroča izgubo barve. Resnica: Šamponi, namenjeni zdravljenju prhljaja, vsebujejo cinkov pirition, za katerega pa ni znano, da bi imel kakršnekoli škodljive učinke pri umivanju barvanih las.