Drug drugemu očitajo škodo
Občina Tržič obsoja svetnike, ki ovirajo rušenje nekdanjih stavb Peka. Jožko Kuhelj je napovedal sklic izredne seje, stranka Zares pa je pripravila okroglo mizo na to temo.
Tržič – Občina Tržič je v torek sporočila, da je sedem občinskih svetnikov vložilo na Okrožno sodišče v Kranju zahtevo za izdajo začasne odredbe za prepoved rušenja nekdanjih stavb Peka. Sodišče je 15. januarja izdalo sklep, s katerim je zavrnilo to zahtevo in izdajo začasne odredbe. Občina zavrača očitke o nejasni prodaji stavb in korupciji pri tem. Ker prihajajo iz vrst svetnikov, ki so potrdili prodajo na sejah občinskega sveta, ravnanje razumejo kot politično motivirano akcijo za diskreditacijo Občine Tržič in župana Boruta Sajovica. V štiri strani dolgi izjavi, ki sta jo podpisala župan in direktor občinske uprave Drago Zadnikar, so navedli podatke o poskusih oživitve opuščenega območja tovarne Peko, poteku prodaje zemljišč Kranjski investicijski družbi in koristih, ki jih projekt prinaša za občino Tržič. Nasprotnikom tega projekta sporočajo, da s svojimi akcijami škodujejo zlasti občanom in občankam ter ugledu občine.
V sredo dopoldne so se zbrali pri Peku občinski svetniki Jožko Kuhelj, Anton Šuštar in Jurij Rozman ter štirje občani. Prvi je ponovil razloge za proteste ob rušenju stavb. Zaradi prodaje premoženja pod ceno so vložili prijavo proti vodstvu Občine Tržič na tožilstvo in policijo. Poleg tega so ga osumili naklepne goljufije; v pogodbi so navedli prodajo praznih nezazidanih zemljišč, Davčni upravi pa so prijavili prodajo zemljišč s stavbami. Državo naj bi oškodovali za 53.500 evrov pri plačilu davka. Svetnik Šuštar je zavrnil očitke župana, ki jih ima za tržiške nergače. Želijo razčistiti nejasnosti o prodaji, zato se je osem svetnikov podpisalo pod novo zahtevo za sklic izredne seje.
Blizu štirideset ljudi se je v sredo zvečer udeležilo okrogle mize o prodaji tržiškega premoženja v paviljonu NOB. Matjaž Hrgovič iz stranke Zares je poudaril, da jih je v to prisilil župan zaradi izmikanja odgovorom na vprašanja. Izrazil je obžalovanje, da ni prišel nihče, ki bi lahko dal odgovore. Skušali so jih najti ob pomoči strokovnjakov in drugih. Radovljiški urbanist Andrej Golčman je ugotovil, da je država dala objekte Peka občini za spodbudo razvoju. Nihče ni mislil, da bi te nepremičnine prodali tako poceni in objekte celo porušili. Ivan Kapel iz civilne iniciative za ohranitev objektov je ob opisu kronologije dogodkov izrazil domneve o nezakonitosti postopkov in gospodarski škodi. Za vse nepremičnine, ki so jih ocenili na okrog 4,9 milijona evrov, je občina dobila 939.500 evrov, od tega 327 tisoč evrov za zemljišča s tremi praznimi stavbami. Tržiški urbanist Rajko Premrl je ocenil, da je rušenje trideset let stare stavbe prava norost, žalostijo pa ga tudi laži o stroških rušenja. Svetnik Peter Tomazin je ponovil, da je tako nizka izklicna cena nastala zaradi odštetih stroškov rušenja od osnovne prodajne cene. Izrazil je strinjanje z novim sklicem izredne seje, kar pa ne bo rešilo stavb pred rušenjem. Jožko Kuhelj in Vida Raztresen sta dejala, da potekajo ob aktivnosti svetnikov tudi postopki drugje. Anton Šuštar je krivil za propad prve izredne seje osip svetnikov v stranki SDS, Janez Bogataj pa je priznal, da so premalo resno jemali pooblastilo županu za prodajo nekdanjih stavb Peka. Kot je menil domačin, bi morali občinski svetniki razmišljati s trezno glavo in drugače reagirati. Rihard Jerebic je poudaril, da bi morali zvoniti vsi zvonovi zaradi rušenja stavb. Sam se je s podjetniki zanimal za odkup stolpiča, a so odstopili zaradi zahteve za rušenje stavb.