Izguba kljub rasti prometa
Slovenske železnice vsako leto prepeljejo povprečno tri odstotke več potnikov. Na gorenjski progi prepeljejo skoraj dvanajst odstotkov potnikov v notranjem prometu.
Kranj - Za kritje izgube potniškega prometa je vlada prejšnji teden Slovenskim železnicam namenila kar 38,4 milijona evrov, s čimer je podjetje, ki še večjo izgubo ustvari v tovornem prometu, vsaj začasno rešila pred stečajem, ne pa tudi pred množičnim odpuščanjem. V poslovni enoti Potniški promet Slovenskih železnic sicer ugotavljajo, da se število prepeljanih potnikov v notranjem in mednarodnem prometu od leta 2003 naprej na letni rani povprečno povečuje za tri odstotke.
Za leto 2009 v Slovenskih železnicah še nimajo dokončnih podatkov, predvidevajo pa, da bodo podatki primerljivi z letom 2008, ko so v notranjem in mednarodnem prometu prepeljali 16,65 milijona potnikov, kar je za 3,3 odstotka več kot leta 2007. Samo v notranjem prometu je bilo prepeljanih 15.752.699 potnikov, od tega so predlani po gorenjski progi odpravili 1,8 milijona potnikov, kar predstavlja 11,5 odstotka potnikov notranjega prometa. »V zadnjih petih letih število odpravljenih potnikov na gorenjski progi narašča povprečno letno za 3,7 odstotka,« so za Gorenjski glas pojasnili v Slovenskih železnicah.
O rentabilnosti potniškega prometa v primerjavi s tovornim prometom v Slovenskih železnicah neradi govorijo, saj potniški promet opravlja javno gospodarsko službo skladno z uredbo in večletno pogodbo z državo. So pa razložili, da skušajo obseg potniškega prometa povečati tudi s stimulativnimi tarifami in ponudbami. Vozovnice v železniškem prometu so v resnici cenejše od avtobusnega prometa, po podatkih Slovenskih železnic v povprečju za 54 odstotkov. Enosmerna vozovnica za 2. razred potniških vlakov na relaciji Jesenice-Ljubljana na primer znaša 4,88 evra, če se boste iz železarskega mesta v prestolnico peljali z avtobusom, pa boste morali odšteti 6,80 evra, kolikor zaračuna največji gorenjski prevoznik Alpetour, na relaciji Kranj-Ljubljana pa je za vlak treba odšteti 2,18 evra, za avtobus pa 3,60 evra. Redni uporabniki železniškega potniškega prometa ob tem dodajajo, da vas vlak z Gorenjskega v Ljubljano pripelje tudi nekoliko hitreje kot pa avtobus.