Loška "štala"
Lokalna oblast v Škofji Loki v preteklih petnajstih letih praktično ni spremenila kadrovske strukture. Od glave, torej župana, preko uprave in občinskega parlamenta gledamo več ali manj iste obraze.Ta peščica ljudi, katerih večina niti ni zrasla v Loki, je od nas volivcev dobivala mandate in z nami počenja, kakor se ji zahoče. Koalicija in opozicija se izmenjujeta po trenutnih volilnih rezultatih. Župan je nezamenljiv. To mu dovoljuje slovenska zakonodaja. Na zadnjih volitvah sem ga celo sam volil, ker se mi je zdel njegov protikandidat še slabši. Sam si je izbral svojo večno ekipo v občinski upravi. Če je tako kazalo, je iz službe vrgel tudi svojega sorodnika. Še bolj prefinjena je strankarska politika. Lokalni veljaki se vsaka štiri leta zapišejo na prva mesta na kandidatnih listah svojih strank in tako seveda težko izgubijo stolčke v občinskem svetu. Ali veste, da podžupani prejemajo 2.400 evrov mesečne plače za ljubiteljsko delo?
Seveda ni vse tako slabo, kot bi bilo videti iz uvoda mojega pisanja. To je treba priznati. Teh dosežkov pa ne mislim naštevati (z njimi se prevečkrat hvali oblast sama, če ne drugje pa v občinskem trobilu Utripu), ker bi se rad osredotočil na sicer vsem znano cestno zgodbo. Konec sedemdesetih let se je začelo načrtovanje obvoznice v Poljansko dolino. Takratna civilna iniciativa je v trdem socializmu, kot je zdaj moderno reči, preprečila, da »Uranska cesta« ni šla skozi mesto, le dvajset metrov nižje od Lontrga, kjer se danes vali ves promet. Morda je bila s tem narejena usodna napaka? Vendar se je tedaj rodila varianta, ki je v petnajstih letih tudi današnji oblasti ni uspelo izpeljati! Na razpolago je bilo trideset let in pričakovali bi, da bo projekt obvoznice, ki jo vsi zelo težko pričakujemo, dozorel v najbolj kvalitetno in z vseh strani pretehtano varianto. Da bodo tudi lastniki odvzetih zemljišč zadovoljni. Ne! Eden od njih, na katerega zdaj še »Občani za izgradnjo škofjeloške obvoznice proti Poljanski dolini« zlivajo žolč, s svojimi somišljeniki upravičeno opozarja na možno grožnjo zaradi poplavnosti. V času, ko zaradi napovedanih podnebnih sprememb lahko pričakujemo še bolj ekstremne vremenske pojave. Lep dokaz je bila že letošnja novoletna visoka voda, ki se v tem obdobju ni še nikdar pojavila v tako grozečem obsegu. Da ne govorimo o poplavi na dan mrtvih leta 1990.
Ampak cestarski lobi bo vedno zmagovalec, kar je lepo vidno v starodavni Loki z neštetimi semaforji in otočki, ki so sicer zgledno oskrbovani. »Zdaj je Loka na nogah še zaradi severne obvoznice« piše GG 23. oktobra 2009 ter nadaljuje, »da je Združenje civilnih pobud Škofja Loka znova predstavilo pomisleke glede poljanske obvoznice in se zavzelo za ustreznejšo rešitev tudi za severno«. Bojim se, da bo narejena enaka napaka kot pri načrtovanju poljanske obvoznice, kar smo predlagali že pred tridesetimi leti. Za Loko je dovolj ena obvoznica! Povezava v drugo dolino pa se naredi s tunelom pod Kobilo. In da bo Cestno podjetje Kranj, čigar delni lastnik je občina, še imelo delo, je treba rekonstruirati Kidričevo cesto in zato posekati drevored ob njej. Za boljšo prometno propustnost bi pridobili še en semafor (ni še znano število otočkov?) za uvoz do Erine blagovnice (v Domžalah je Mercator zgradil stadion).
Škofji Loki manjka medčloveškega dialoga. Govorimo lahko že o uzurpaciji oblasti, ki se zrcali še v kroničnem nepoznavanju škofjeloških razmer. Prisotna je zagrizena ideološka nestrpnost, kar se je najlepše pokazalo ob lanskem izboru občinskih priznanj. Po petnajstletnem vladanju pač moramo nekaj takega pričakovati. Ni čudno, da se pojavljajo celo grožnje tistim, ki so službeno odvisni od županske volje. Poznam vsaj dva primera, ki jima je bilo svetovano, naj javno ne nasprotujeta občinskim projektom.
Letos so volitve.
Matjaž Hafner,
Škofja Loka