Obtožnica na majavih nogah
Na sojenju domnevnima bombašema Dejanu Saviću in Stanku Radojeviću je obramba zahtevala izločitev rezultatov analize DNK iz dokaznega gradiva. Ker gre za kronski dokaz, se lahko podre celotna obtožba.
Kranj - Sojenje 21-letnemu Stanku Radojeviću in 19-letnemu Dejanu Saviću (oba iz Kranja), ki naj bi 15. maja lani pred kranjsko policijsko postajo odvrgla ročno bombo, so v ponedeljek prekinili po dobre pol ure. Savićeva zagovornica Anka Kozamernik namreč zahteva izločitev kronskega dokaza – poročila Centra za forenzične preiskave o analizi biološke sledi, najdene na »žlički« bombe, ki je bila odvržena pred kranjsko policijo. Na tem dokazu sicer sloni skoraj celotna obtožnica, saj obdolženega Savića neposredno povezuje z bombnim napadom. Da je še huje, odvetnica zahteva tudi izločitev vseh drugih dokazov, ki slonijo na opravljeni analizi DNK.
Odkrite biološke sledi so primerjali s Savićevo DNK, ki jo policija hrani v svoji evidenci, s tem pa naj bi forenziki po mnenju odvetnice kršili zakon. Po razlagi Generalne policijske uprave so devetnajstletnemu Kranjčanu odvzeli ustno sluznico decembra 2005, ko je bil osumljen velike tatvine, ker pa kasneje Savić ni bil obsojen, bi morala policija njegovo DNK izbrisati iz svoje evidence, je prepričana Kozamernikova. »Evropsko sodišče za človekove pravice v Strassbourgu je že izdalo sodbo, da se DNK evidence za posameznika ne smejo hraniti, če zoper njega ni bila izrečena obsodba. V tem primeru gre za kršitev 8. člena konvencije o človekovih pravicah,« je sodni senat prepričevala kranjska odvetnica.
Njenemu predlogu po izločitvi dokaza je okrožna državna tožilka Renata Vodnjov nasprotovala, češ da bi kaj takega morala obramba predlagati že pred začetkom sodnega procesa. Po krajšem premisleku je sodni senat pod vodstvom sodnice Andrijane Ahačič odvetničin predlog najprej zavrnil, češ da sodni postopek zaradi velike tatvine zoper tedaj še mladoletnega Savića niso ustavili zaradi njegove nedolžnosti, temveč zaradi smotrnosti samega postopka. »V sodnem spisu je razvidno, da je kriv, navsezadnje je tedaj krivdo celo priznal,« je navedla sodnica. A Kozamernikova se ni dala in je sodni senat med drugim opozorila, da so v Veliki Britaniji na podlagi omenjene sodbe evropskega sodišča za človekove pravice že spremenili zakonodajo in da so Saviću jemali DNK, ko je bil ta še mladoleten. Sodnica se je nazadnje odločila, da predlog obrambe temeljiteje pretehta, zato je glavno obravnavo preložila na 22. januar.